Çocuğumla İletişimimi Nasıl Geliştiririm?

Çocuğunuzla sağlıklı bir iletişim kurabilmek için onunla yeterli ve etkili vakit geçirmeniz gerekir. Bu maddeleri uygulayarak beraber geçirdiğiniz vakitlerinizi daha etkili hale getirebilirsiniz.

Aynı seviyeye gelin

Çocuğunuzla oyun oynarken veya iletişime geçerken onun göz seviyesinde bulunun.  Mümkünse çocuğunuz küçük bir sandalyede otururken siz yere oturun veya ikiniz de yerde oturuyorsa biraz eğilerek onunla aynı seviyeye gelin.

 

Dikkatinizi ona verin

Telefonla uğraşırken veya televizyon izlerken konuşmalara konsantre olmanız daha zordur. Bu yüzden çocuğunuz size bir şey anlatıyorken arka plan gürültüsünü gidermeye ve dinlediğinizi ona hissettirmeye dikkat edin.

 

İlgisini takip edin

Çocuğunuz ne ile ilgileniyorsa, o konu hakkında konuşun. İlgisinin olmadığı bir şeyde ısrarcı olmayın.

 

Seçenek sunun

Seçim yapması için seçenekler sunun. Bu sizinle olan iletişimin artmasını sağlayacaktır. Mesela o gün giyeceği kıyafetleri seçerken iki seçenek sunup çocuğunuzun seçmesine izin verin. Seçeneklerin kafasını karıştıracak kadar çok olmamasına dikkat edin.

 

Tekrar edin

Çocukların konuşmak için dinlemeye ihtiyaçları vardır. Oyun oynarken öğrenmesini istediğiniz şeyi sık sık tekrar edin. Eğer bir hata yaparsa, onları düzeltmeyin yalnızca doğrusunu tekrar ederek çocuğunuza model olun.

 

Sorular

Çok sık soru sormayın. Özellikle kelime hazinesi sınırlı olan çocuklar karışık sorulara nasıl cevap vereceklerini bilemezler veya soruyu cevaplayacak dile sahip olmayabilirler. Bu da onları stres altına sokar. Eğer bir şeyi öğretmek istiyorsanız oyun oynayarak ve model olarak öğretin.

cocukvedil

Dil Konuşma Ses ve Yutma Bozuklukları Uzmanı Dkt.Tuba KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir