Dil Öğrenmeyi Pratik Kolay ve EĞLENCELİ Hale Getirin!

Bazen çocuklara temel dil becerilerini öğretmek zor bir iştir. Terapistler, öğretmenler ve anne-babalar olarak, çocuklarımızın etkinliklerini kolay, pratik ve eğlenceli tutarken mümkün olan en iyi şekilde öğrenmelerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Üstelik, insanların tüm programlarının dolu olduğu günümüzün telaşlı dünyasında, çocuklarımızın kısa dil oluşturma fırsatlarını korumak veya onları günlük etkinliklere dahil etmek istiyoruz. “Bunu nasıl yaparım?” Diye sorabilirsiniz. Öğrenme dilini eğlenceli hale getirmek için aşağıdaki önerileri takip edin!

 

Neye bakarım? Nasıl yardımcı olurum?

Sıradan, günlük aktiviteler ve çocuk oyunları dil gelişimi iöin fırsatlarla doludur. Bununla birlikte, kişinin bunların ne olduğunu bilmesi, anlaması ve çocuğa örnekler ve rehberlik sunabilmesi gerekir. Aşağıda, günlük aktiviteler ve oyunlar ile genellikle hedeflenen belirli alanların tanımları ve genelleştirilmiş bir listesi bulunmaktadır.

« İsimler – Görebildiğiniz, dokunduğunuz ve / veya hissedebileceğiniz nesneler ve öğeler (kuş uçuyor.)

« Sıfatlar – İsimleri açıklayan kelimeler (Kırmızı kuş uçar.)

« Eylemler – Hareketle değişen fiil kelimeleri (Kırmızı kuş uçuyor / uçacak / uçtu.)

« Zarflar – Eylem kelimesini açıklayan kelimeler (Kırmızı kuş hızlı uçuyor.)

« Zamirler – Bir ismin yerini alan kelimeler ( O hızlı uçuyor. )

« Edatlar – Cümle içindeki isim ve / veya zamirler ile başka kelimeler arasındaki ilişkileri tanımlayan kelimeler (Gökyüzünde sadece kuş uçar)

« Negatif Cümleler – Bir şeyin yapılmaması (Kuş uçmuyor.)

« Soru Cümleleri – Soru anlamı olan cümleler (Kırmızı kuş uçuyor mu?)

Dilbilgisiyle tamamen bağlantılı olmayan diğer dil alanları şunları içerir:

· Kelime bilgisi – bir çocuğun anladığı ve kullandığı kelimelerin sayısı

· Sınıflandırma – benzer özelliklere ve niteliklere sahip nesneleri / öğeleri tanımlama

· Talimatları takip etme – Belirli yönergeleri izleyerek baştan sona bir görevi tamamlama

· Sıralı konuşma – susmak ve / veya konuşmak için sırasını beklemek ve bunu uygun bir şekilde yapmak

· Yön Gösterme – başından sonuna kadar bir dizi yön göstermesi

· Tahmin – bir konuşma veya etkinlikte konuşmacının dinleyicinin istek ve ihtiyaçlarını belirlemesi ve tahmin etmesi (mesela, konuşmacı dinleyicinin bir kelimeyi anlamadığını fark ederse, açıklamak için alternatif bir kelime seçecektir.)

· Sıralama – bir görevi doğru sırada tamamlama

· Yardım istemek – dinleyiciden / gözlemciden yardım istemek

Şimdi, bunu eğlenceli ve kolay hale getirmek için ne yapabilirim?

Yukarıda listelenen dil becerilerinin hepsini veya çoğunu içeren bir çok etkinlik var. Bunların geneli günlük aktivitelerdir ve bazıları çok fazla uzmanlık gerektiren materyal veya planlamaya ihtiyaç duymayan çocuk oyunlarıdır.

Pişirme – Dil becerilerini ortaya çıkarmak için, çocuğunuzun çeşitli yemek faaliyetlerine katılmasına, bu faaliyetlerin bir kısmını kontrol etmesine izin verin. Sandviç veya diğer kolay gıdaları hazırlayın ve çocuğunuzun “sorumlu olmasına” izin verin. Bu, yardım isteme, sıralama, yön verme, sıfatlar kullanma, bilgi isteme, yönergeleri takip etme , sınıflandırma bilgisi alanlarını desteklemeniz için yardımcı olur. Bir ebeveyn, öğretmen ya da terapist, çocuğun kullandığı kelimelerden yola çıkarak dilini geliştirmek için fırsat oluşturabilir. Bunu yapmak için, çocuk “Kaşığı ver” derse, “Kasenin yanındaki, kırmızı, küçük kaşığı ister misin?” diyerek cevap verebilirsiniz. Bu, kavramları tanıtır ve çocuğun işitsel işleme becerilerini geliştirir.

Alışveriş Yapma – Yetişkin rollü yapmayı seven çocuklar ile. Bir çocuğa ev için alışveriş yapmayı taklit ettirmek, isimleri tanımak ve anlamak, yardım talep etmek,

olumsuz ifadeler kullanmak, soru sormak, kategorilere ayırmak ve kelime hazinesi geliştirmek gibi dil becerileri üzerine kuruludur. Çocuğun plastik yiyeceği meyve, sebze, tahıl vb. anlamsal kategorilere sınıflandırmasına izin vererek en iyi dil-oluşturma fırsatları için durumu ayarlayın. Çocuğun bir yemek (kahvaltı) için gerekli tüm ürünleri formüle etmesine ve gerekli olan bütün ürünleri bulup satın almasına yardımcı olun. Yine, ek bilgi vererek çocuğun dil becerilerini geliştirin. Çocuk “bu bir çilek değil” diyorsa, “Değil, Bu uzun, sarı ve bunun kabuğu var. Bu birr…” diyerek cevap verebilirsiniz

Giydirme – Çocuğa büyük bir eski kıyafet, şapka, ayakkabı ve kostüm kutusu sağlayın. Çocuğun giyinmek için giyinmek istediği giysileri seçmesine izin verin. Çocuk giyinirken, size renkleri, nesnelerin adlarını ve nesneyi nereye koyacağınızı söylemesini teşvik edin. Bunun gibi etkinlikler, sıfatları, edatları, isimleri, kategorileri ve sıralamayı anlama ve kullanma gibi becerilerin geliştirilmesini teşvik eder.

Telefonla Oynama – Bu, tüm çocukların sözelleştirilmesini teşvik eden harika bir etkinliktir. Sıralı-konuşma becerileri ve ben,bana, sen, seninki gibi zamirlerin kullanımını teşvik etmek için harika bir etkinliktir. Ayrıca, soru sorma, bilgi talep etme ve olumsuz ifadelerin formülasyonu gibi becerileri geliştirir. (“Senin için değil.”)

Oyun Oynama – Çocuğun nesne gibi davranmasını gerektiren bir oyun oynamak ve kendisini dinleyiciye anlatmak, birçok dil geliştirme alanına hitap eden harika bir oyundur.Çocuğun gramer yapısını anlamasına ve kullanmasına yardımcı olmanın yanı sıra, yaratıcılığı teşvik eder ve isim, zamir, sıfat, edat gibi dilbilgisi becerilerini tanımlar. Çocuğun dinleyicinin ihtiyaçlarına göre bilgi vermesi gerekir (varsayım). Bu oyun aynı zamanda kategorileri(sınıflandırma) anlamayı da teşvik eder. Örnek bir oyun şöyle olabilir: “Ben kırmızı meyveyim” “Sen çilek misin?” “Çilek değilim. Kabuğum var. ” ” Sen kiraz mısın? ” ” Ben kiraz değilim. Sos haline getirilirim. ” ” Sen bir elma mısın? “Doğru cevabı tahmin etmeden önce çocuğun mümkün olduğunca çok ipucu vermesine izin verin.

Her yaş ve eğitim düzeyi için güçlü dil becerileri kurmanın birçok yolu vardır. Çocuklarla gergin olmayan bir ortamda oynamakla, çocuğun hayatının her alanında önemli olan güçlü dil becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

Kaynak : https://www.superduperinc.com

cocukvedil

Dil Konuşma Ses ve Yutma Bozuklukları Uzmanı Dkt.Tuba KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir