EBEVEYNLER FARK YARATABİLİR Mİ?

Çocuğunuzun gelişimi ve gelecekteki yaşam kalitesi terapist/öğretmen gibi eğitim veren kişilerin elinde gibi mi hissediyorsunuz? Yardımcı olmakta yetersiz mi hissediyorsunuz? 

Neden çoğu “uzman” dan daha büyük bir rol oynuyorsunuz hep birlikte görelim.

Çocuğun bakımını birincil olarak üstlenen kişiyle (anne-baba ya da bakıcı) olan ilişkilerden genellikle bağlanma ilişkisi olarak bahsedilir. Otizm Spektrum Bozukluğu ya da başka gelişim bozuklukları için risk altında olan çocuklar da onlara bakım sağlayan kişilerle bağlanma ilişkisi gösterir. Özellikle bu bağlanma ilişkisi ve beraber yaşadıkları bir geçmiş nedeniyle ebeveynler, çocuğunun kendine özgü güçlü yanları ve sınırlılıklarını göre uyarlanmış, kişiselleştirilmiş bir öğrenme platformu sağlayabilirler.

Birçok önemli terapi modelinde, çocukların gelişiminde en büyük farkı yaratan kişinin uzmanlar yerine ebeveynler olduğuna inanılır. Ayrıca araştırmalara göre aile temelli terapi yöntemleri sadece çocuğu baz alan terapi yöntemlerine göre daha etkili ve sürekliliği olan bir durum olarak bulunmuştur.

Bir ilişkide süreklilik önemlidir. Bir kişiyi haftada bir ya da iki saat gördüğümüzde bu durum sürekliliğe uymaz. Bu nedenle, çocukları ile günlük ilişkisi olan ebeveynler, kritik öneme sahiptir, çünkü birçok düzeyde ilişki sürekliliğini koruyabilirler.

Önemli olan sadece çocukların terapi seansları için bir ofise götürmek değil, ebeveyn olarak sizin çocuğunuzu yönlendirmek için gereken bilgi ve güveni edinme konusunda güçlenmenizdir. Uzman kişiler ihtiyacınız olan bilgiyi ve deneyim esnasındaki tecrübelerinizi yönetmekle ve sizi belirli aşamalarda yönlendirmekle sorumludur. Ama çocuğunuz için birincil olarak önemli olan kişi sizsiniz.

Ebeveyn olarak, çocuğunuzu iyileştirmeye yönlendirecek en yüksek güce sahipsiniz. Herhangi bir “uzman” ın çocuğunuzun hayatında olabileceğinden çok daha önemlisiniz.

Beyza KİBAR

Dil ve Konuşma Terapisti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir