Gecikmiş Dil İçin Öneriler

“Gecikmiş Dil” baslıklı yazımızı okumayanlar için konuya soru-cevap şeklinde tekrar değinelim.

 

Çocuğum konuşmaya ne zaman başlamalı?

  • Bir yaşlarında ilk kelimesini üretir.
  • 1,5 yaşında 50 kelimesi vardır.
  • 2 yaşında 2 kelime konbinasyonlarını kullanır. (baba gitti gibi)

Bunlar normal gelişimin geniş aralığıdır.Eğer çocuğunuz bu normların biraz gerisinde ise endiselenmenize gerek yoktur.

 

Eğer çocuğum bunları yapmıyorsa ne yapabilirim?

“Gecikmiş Dil” başlıklı yazımda da söylediğim gibi eğer çocuğunuzun dil  gelişiminde bir gerilik fark ediyorsanız en kısa zamanda bir “Dil ve Konuşma Terapistine” başvurup ayrıntılı değerlendirme yaptırmalısınız.

Çocuğunuzun dil becerilerini geliştirmek için onunla etkili vakit geçirin.

 

Ebeveynlere Öneriler

1.Daha kısa ifadeler kullanın: Çocuğunuzun konuşma uzunluğuyla aynı veya bir kelime daha uzun konuşma kullanın. Örn/ çocuğunuz sadece ” baba gitti ” gibi iki kelimelik cümleler kullanıyorsa ona bir yetişkinle konuştuğunuz  gibi uzun kompleks cümleler kurmayın.

2.Aktif dinleyin: Size bir şeyler anlatmaya çalışıyorsa ona dinlediğinizi hissettirin, sözünü kesmeyin.

3.Konuşmasını tamamlamayın: Anlatmak istediği şeyi anlasaniz bile bunu ifade etmesi için zaman verin, onun yerine siz tamamlamayın.

4.Konuşması için teşvik edin: Sizden birşey  isterken yanlızca işaret ederek gösteriyorsa anlamadığınızı ifade ederek ne olduğunu sorun.

5.Konuşmaya zorlamayın:“Bunun adı ne? Hadi söyle, yoksa vermem.” ya da “hadi bay bay yap, hadi adını söyle.” gibi tehdit ve zorlama ifadeleri kullanmayın.

6.Konuşması için ortam oluşturun: örn/ Sevdiği oyuncağı görebileceği ama ulaşamayacağı yere kaldırın,sizinle iletişime geçmesine olanak sağlayın.

7.Sürekli konuşun:Çocuğunuzla vakit geçirirken (oyun oynarken, birlikte iş yaparken, pasta yaparken vs.) sizin yaptığınız veya onun yaptığı şeyleri anlatarak yapın.*

8.Söylediklerini tekrar edin: Kullandığı ifadeye birkaç kelime daha ekleyerek tekrar edin.örn/ Çocuğunuz sarı  balona “balon”dediyse siz “evet, bu sarı balon” deyin.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir