Göz Teması Problemi

Otizm spektrum bozukluğuna sahip çocukların ebeveynleri için genellikle en önemli şeylerden biri, çocuklarının onlarla göz teması kurmamasıdır. Bu bazı ebeveynler için üzücü bir durum haline gelebilir. Eğer siz de bu duruma sahipseniz, sizi yazıyı okumaya devam etmeye ve bu konuyu hayatınızı değiştirecek şekilde düşünmeye davet ediyorum.

Göz temasının sosyal iletişimde önemli olduğu düşünüldüğü için, insanların neden başlangıçta birbirlerine baktıklarına dair önemli bir olgu es geçilebilir ve göz teması bir davranış olarak öğretilebilir.

‘Göz teması’ ifadesi dinamik bir eylemi temsil etmez. Tam aksine durağan bir eylemi temsil eder.

Otizm spektrum bozukluğu’na sahip olan bir çocuk için görsel öğrenmeye odaklanılırken çocuğun neden uzağa baktığını anlamak ve buna ilgi göstermek önemlidir (örneğin; belki o noktada çok fazla uyaran olabilir). Çocuğa fırsat vermek ve ihtiyaç duyduğunda yardımcı olmak, gördüklerinden anlam elde etmesini sağlayacak hızda görsel bilgi vermek sizinle göz teması kurmak için zorlamaktan daha faydalı olacaktır. Çocuğun bilgi almak için görüş alanını kullanmasına ve gerektiğinde ona anlamlandırması için yardımcı olduğumuzda, çocuğu bilgi arayan kimse olması için hem izin vermiş hem de motive etmiş oluruz.

Eğer çocuğunuzun düşüncesini ve ilgisini anlamak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey göz temasını öğretmeyi bırakmaktır. Ne kadar fazla göz teması olursa, çocuğunuzun düşüncelerine dair ipuçları veren veri tabanınızı o kadar uzaklaştırmış olursunuz. Göz teması, bir çocuğun bakışlarını düşüncelerinden ayırır. Çocuk kurulan göz temasında herhangi bir anlam olmaksızın sadece nasıl bakacağını öğrenir.

Göz teması etkili iletişimin için elbette önemlidir. Ancak fark edilmesi gereken şudur ki çocuğun dünyasına girebilmek, onun ilgisini anlamak ve anlamlandırmak etkili iletişimin temelini oluşturmaktadır.

Eksik olan şey çocuğunuzun sizinle göz teması kurmaması değil bizim göz temasına olan bakış açımızdır.

Kaynak: www.rdiconnect.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir