KONUŞMA VE DİL BECERİLERİ İÇİN FİKİRLER

Çocuklar çeşitli nedenlerle dil ve konuşma terapisine ihtiyaç duyar. İyi bir dil ve konuşma terapisi sağlanabilmesi için, olumlu destek ve evde uygulamaların devamı, olmazsa olmazdır. (Şehirlere göre terapist önerileri için tıklayın.) Terapide, ev ödevlerinin ebeveyn tarafından desteklenmesi ve denetlenmesi, çocuğun amaç ve hedeflerine ulaşabilmesi için önemlidir.

Çocuğunuzla, evdeki çalışmalarda kullanabileceğiniz çeşitli ipuçları:

  • Çocuğunuza artikülasyon ödevlerinde yardımcı olması için ayna kullanın!!!

Çocuğunuz terapide dil, dudak ve dişleri nerede konumlandıracağını öğrenir. Çocuk, kelimeler içindeki sesleri doğru üretiminde, ağzının konumunu inceleyebilmek için bir ayna kullanabilir.

  • Kendi konuşmanızı bir model olarak kullanın!!!

Çocuklar konuşma ve dili taklit ederek öğrenirler. Dilbilgisi de dahil olmak üzere kendi konuşma özelliklerinizden ( vurgu, tını, prozodi) haberdar olmak, çocuğunuzun kendi becerisini geliştirmesine yardımcı olur.

  • “İşitsel bakımdan zenginleştirilmiş bir çevre” sağlayın!!!

Çocuğunuzu çeşitli ses uyaranları ile kuşatın, öğrenmek için kulaklarını açacaktır. CD / kaset, çeşitli müzik türleri ve çevreyle ilgili seslere maruz bırakın, sesli kitap okumayı deneyin.

  • Konuşmalarınızda eğlenin!!!

Yemek masasını bir konuşma kliniği gibi kullanın. Günlük olaylardan, evin her odasında olanlara kadar her şeyi tartışın. Güzel konuşmanın sağlanması için, konunun devamı ve sıra alarak konuşma gibi konuşma becerileri, konuşmanın ve dilin vazgeçilmez parçalarıdır.

  • Kelime bilgisini “Scrabble ™”, “Bil Bakalım Kim ™”, “Tabu ™” gibi dil tabanlı oyunlarla zenginleştirin!!!

Bu oyunların tümü kelime becerilerine yardımcı olur. Bulmaca ve kelime arama oyunları, yazılı kelime oyunlarının mükemmel formlarıdır.

  • Çocuğunuzun öğrenme güçlü ve zayıf yönlerini bilin!!!

Dilbilimsel, kinestetik (beden), müzikal, sanatsal, mantıksal ve sosyal olmak üzere pek çok zeka biçimi vardır. Konuşma ve dili desteklemek için çocuğunuzun güçlü alanlarını kullanın. Örneğin: Çocuğunuz müzikal olarak yetenekli ise, onun konuşma seslerini uyarmak için bir şarkı söyleyelim!

  • Çocuğunuza konuşmanın sizin için ne kadar önemli olduğunu bilmesine izin verin!!!

Çocuğunuz konuşmanın diğer her şeyden sonra geldiğini düşünürse elinden geleni yapmaz.

Olumlu ve destekleyici bir tutum gerçekten fark yaratıyor !!!

Kaynak;

www.superduperinc.com

cocukvedil

Dil Konuşma Ses ve Yutma Bozuklukları Uzmanı Dkt.Tuba KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir