Yabancı Dil Eğitimi İçin Öneriler

Eğer eşinizle anadiliniz  farklıysa veya yabancı bir bakıcınız varsa…

işiniz çok kolay. Yalnızca çocuğunuz ile iletişime geçerken anadilinizle konuşarak çocuğunuzun birden fazla dile sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı şey bakıcınız için de geçerli.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey yer veya zaman farketmeksizin çocuğunuzla her zaman aynı dilde iletişime geçmeniz.

Örneğin; annenin anadili Türkçe, babanın anadili İtalyanca ise anne çocukla her yerde Türkçe, baba da İtalyanca konuşmalı. Ama eğer anne çocukla bir Türkçe bir İtalyanca konuşursa kafası karışabilir.

 

Eğer iyi derecede yabancı diliniz varsa…

işiniz yine kolay. Mümkünse her zaman ve her yerde çocuğunuzla iyi derecede bildiğiniz yabancı dilde iletişim kurarak birden fazla dil edinmesini sağlayabilirsiniz. Konuştuğunuz dil anadiliniz olmadığı için aksan farklılıklarına neden olması beklenebilir. Ama o dilde müzikler dinleterek, videolar izleterek bunun önüne geçebilirsiniz.

Eğer sürekli yabancı dilde iletişime geçmeniz mümkün değilse belirli kısa periyotlarla bunu yaparak yine aynı sonucu alabilirsiniz. Çocuklar en iyi oyun oynarken öğrenirler. Bunun için ayırdığınız vakti çocuğunuzla etkinlik yaparak, oyun oynayarak geçirebilirsiniz. Ayrıca öğretmek istediğiniz dilde kitaplar okuyabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise periyotların düzenli olması.

 

Örneğin; 12.00-13.00 arası çocukla yabancı dil kullanarak iletişime geçiliyorsa, diğer günler de bu saatte yapılmalı. Veya evde pazartesi İngilizce, salı Fransızca, diğer günler Türkçe konuşuluyorsa her zaman o günlerde o diller konuşulmalı.

Unutmayalım ki öğrenmek için düzen çok önemli.

 

Eğer anadilleriniz aynıysa ve yabancı dil de bilmiyorsanız…

işiniz diğer durumlara göre daha zor ama imkansız değil. Bu durum için olan önerileri maddelerle vermek istiyorum.

Bu maddeleri diğer durumlarda da yardımcı yöntem olarak kullanabilirsiniz.

•Özel kurumlara başvurun;

Eğer maddi durumunuz elveriyorsa erken yaşta özel dil eğitimi veren kurumlar var. Buralarla iletişime geçerek uzman desteğiyle çocuğunuzun birden fazla anadili olmasını sağlayabilirsiniz.

•Şarkı dinletin;

Hamilelik döneminizden de başlayarak çocuğunuza öğretmek istediğiniz dilde şarkılar, ninniler dinletin. Bu o dilin ses sistemine aşınalık kazanmasını sağlayacaktır.

•Video izletin;

Televizyon izleyecek döneme geldiğinde Türkçe yerine öğretmek istediğiniz dilde çizgifilmler izletin. Ama unutmayın ki yabancı dil de olsa uzun süre TV izlemenin çocuklar için olumsuz sonuçları olabilir. Bu yüzden günde 1-2 saatten fazla TV/video izletmemeye çalısın.

•Özel zaman ayırın;

Günün belirli bir bölümünü yabancı dil çalışmak için ayırın. Yabancı dil bilmiyor, telafuz edemiyor olabilirsiniz. Ama Google Translate gibi uygulamaların seslendirme bölümünden yararlanabilirsiniz. Bu şekilde hem siz öğrenip hem çocuğunuza öğretebilirsiniz.

Tabii ki bu şekilde anadili gibi öğrenemeyecektir ama emin olun o dile aşina olmasını sağlayacak, ileride okuldaki derslerle veya kendi çabasıyla o dili öğrenmesini fazlasıyla kolaylaştıracaktır.

Örneğin; hayvan, renk, meyve vb isimlerinden her gün 4-5 tanesini belirleyip listesini çıkarın. Onlarla ilgili oyunlar oynarken bu 4-5 kelimeyi sürekli telafuz edin. Telafuz ederken yanlışlık olmaması için sesli sözlüklerden yararlanın.

Bunları yaparken seçtiğiniz sözcüklerin tek bir karşılığı olan sözcükler olmasına dikkat edin. Mesela ‘banana’ kelimesinin Türkçe karşılığı yalnızca ‘muz’ dur. Ama ‘keep’ kelimesinin Türkçe bir çok anlamı vardır. Eğer İngilizceniz iyi değilse bu anlam farklılıklarını tam olarak anlayamayabilir ve çocuğunuza yanlış öğretebilirsiniz.

•Yabancı arkadaşlar edinmesini sağlayın;

Çocuğunuzun, öğretmek istediğiniz dilde konuşan arkadaşlar edinmesine yardımcı olun. Eğer çocuğunuzun yaşı biraz daha büyükse, konuşabiliyorsa internetten öğretmek istediğiniz dilde konuşan ve çocuğuna Türkçe öğretmek isteyen bir aile bulup çocuklarınızın arkadaş olmasını sağlayın. Bu şekilde birbirinize karşılıklı olarak yardımcı olabilirsiniz.

Dil eğitimi için çocuğunuzla yaptığınız farklı şeyler varsa yorum kısmında bizimle paylaşın. Başka neler yapabileceğimize beraber karar verelim  🙂 

Dil eğitimine oyun örnekleri için yeni bloglarımızı takipte kalın.

En yakın zamanda görüşmek üzere… ✋🏻

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir