Otizm’de Bilmeniz Gerekenler

Spektrumdaki her çocuk farklıdır ve farklı semptom varyasyonlarına sahip olabilir, ancak spektrumdaki tüm çocuklarında temel bilişsel eksiklikler olarak bilinen benzerlikler mevcuttur.

1. Dinamik Analiz veya Değerlendirme: Bu, bir durumu değerlendirme ve elinizde bulunan bilgilere, kişisel ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize göre nasıl yanıt vereceğinize karar verme yeteneğidir. Bu, bir kişinin işlerin nasıl yapıldığı hakkında esnek kurallara sahip olmasını sağlayabilir.

2. Deneyim Paylaşımı: Otizme sahip bazı bireyler geçmiş olaylarla ilgili gerçekleri hatırlayabilir ve hissedebilir, ancak bu deneyimi başkalarıyla veya kendileriyle paylaşamazlar. Olaylarla ilgili duygusal bağları hatırlayamazlar veya başka birinin deneyimleriyle ilişki kuramazlar.

3. Öz farkındalık: Kişisel kimlik için önemli bir duygudur. Otizmli kişilerde öz farkındalık eksikliği, duyguların ve eylemlerin benliği ve diğerlerini nasıl etkilediğinin anlaşılmamasına neden olabilir.

4. Yaratıcı düşünme: Farklı kaynaklardan ve durumlardan gelen bilgileri entegre etme ve gerçek yaşam sorunlarına “yeterince iyi” çözümler oluşturma yeteneğidir. Otizmli kişilerde bu, değişikliği kabul etme ve / veya değişen bilgilere dayalı ayarlamalar yapmada zorluklara neden olabilir.

5. Epizodik bellek (Bölünmüş hafıza): Bu, yaşamımızda yaşanmış duygulara dayanan bir olayın yarattığımız temsilidir. Epizodik bellek olmadan, geçmiş deneyimlerden öğrenmek, bugünü ve geleceği birbirine bağlamak zordur, bu da kişisel anıları sınırlar.

Araştırma bulguları, otizmli çocuklarda, gençlerde ve yetişkinlerde evrensel olarak bozulmuş gibi görünen çeşitli işlev alanlarına dikkat çekti. Bu alanların her biri, başarılı gerçek dünya işleyişi için son derece önemlidir. Bu bozuklukların birleşik etkisi, Otizmli bireylerinin (ortalamanın üzerinde IQ’ları olanlar da dahil) özerklik elde edememeleri, tatmin edici istihdam elde edememeleri ve anlamlı kişilerarası ilişkiler sürdürememelerini açıklamaktadır.

Kaynak: www.rdiconnect.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir