Çocukların Seçimlerine Yardımcı Olmak

Çocukların Seçim Yapmaları Neden Önemlidir?

Herkesin bebeklerin bile tercihleri ve seçimleri vardır. Hiç ağlayan bir bebeğe annesinin çıngırak verdiğini gözlemlediniz mi? Çıngırakları bebeğin önünden kaldırdığında, bebek bir secim yapar. Çıngırağı istiyorsa, ağlamayı bırakır. Çıngırak istemiyorsa, başka bir seçenek gelene kadar ağlamaya devam eder. Çocuklara seçim yapma imkânı verirsek, onlara çevreleri üzerinde kontrol sahibi olma şansı da veririz.

Çocuklar kontrolün kendinde olduğunu hissettiklerinde, problem davranış gösterme ihtimalleri daha düşüktür. Çocuklara küçük seçimler yapma fırsatı sunmak daha sonra zor kararlar vermeleri gerektiğinde daha güvende hissetmelerine yardımcı olur.

Çocukları Seçim Yapmaya Teşvik Eden İpuçları

Diğer tüm beceriler gibi seçim yapma becerisi de pratik yoluyla kazanılır. Çocuğunuzu seçim yapma konusunda teşvik etmek için kullanabileceğiniz bazı ipuçları aşağıdaki gibidir:

Çocuğunuzun seçimlerini sınırlayın: Arasında seçim yapabileceği iki obje sunun. Örneğin, çocuğunuz hangi kitabı okumak istediğine karar vermekte güçlük çekiyorsa, ona yalnızca iki seçenek sunun: “Ayı hikayesini mi çiftlik hikayesini mi okumak istersin?”

Çocuğunuzun hoşlanmadığı bir şey sunun: Çocuğunuzu tercih yapmaya teşvik etmek için sevdikleri ve sevmedikleri arasında seçim yapmasını sağlayın. Örneğin, “Patates mi istersin barbunya mı?”

Nesneleri çocuğun görüş açısında tutun: Çocuğunuza seçenekleri gösterin. Örneğin, markettesiniz ve çocuğunuz hangi çikolatadan almak istediğine karar veremedi. 2 tane çikolata alın gösterin ve ondan birini seçmesini isteyin.

Yanlış seçimleriyle ilgili çocuğunuzla konuşun: Hatalarımızla öğreniriz! Çocuğunuza, yaptıkları eylemleri düşünmelerini sağlayan sorular sorun. Örneğin, “Duvarı çizmen iyi bir seçim miydi?” “Anne’nin nasıl hissettiğini düşünüyorsun?” “Bunun yerine başka seçeneğin var mıydı?” “Sence kötü bir seçim mi yaptın?”

Çocuğunuzun sevmediği bir etkinlik hakkında seçim yapmasına izin verin: Faaliyet yapmak isteyip istemediğini çocuğunuza sormayın. Bunun yerine, etkinlik için ne kullanmak istediğini sorun. Örneğin, “Dişlerini çilek aromalı diş macunu ile mi nane aromalı diş macunu ile mi fırçalamak istersin?”

Çocuğunuzla hikayeler okuyun: Hikayedeki karakterlerin seçimleri hakkında konuşun. Örneğin “Prenses ne yapmalıdır?” “Ne gibi bir seçim yaptı?” “Başka bir tercihte bulunsaydı ne olurdu?”

Çocuğunuza seçim yapma şansı verin: Kıyafetlerini seçme, atıştırmalıklarını seçme veya babaannesinin evine götürmek istediği oyuncaklarını seçmesine izin verin. Kendisi için seçimler yapabilecek durumdaysa, onldan başkalarını etkileyebilecek seçimler yapmasını isteyin; örneğin, “Bu akşam yemeği için tavuk mu makarna mi yemeliyiz?” 

Çevirisi için Dkt. Feride Betül ALTINTAŞ’a teşşekkürler 🙂

Kaynak:

www.superduperinc.com

cocukvedil

Dil Konuşma Ses ve Yutma Bozuklukları Uzmanı Dkt.Tuba KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir