Dil ve Konuşma Terapisi Sertifikası

Üzülerek söylüyoruz ki ülkemizde çok az (!) meslek gasp edilmeden, kuralına uygun olarak yapılabiliyor. Ama Dil ve Konuşma Terapistliği bunlardan biri değil.

Dil ve Konusma Terapisi fazlasıyla ihtiyaç olan ve  Türkiye’de yeni gelişmekte olan bir bölüm olduğundan dolayı yeteri kadar eğitimli kişi bulunmuyor. Öncesinde yüksek lisans olarak eğitim verilirken yaklaşık 6 senedir lisans düzeyinde eğitim alan dil ve konusma terapistleri (DKT) var. Hacettepe Üniversitesi bu sene 2. Lisans mezunlarını verdi. Bunun dışında bir devlet ve bir kaç özel üniversitede de lisans eğitimi veriliyor. Ama bu sürede verdikleri mezun sayısı ihtiyaç duyulan sayının çok çok altında. Yani dil ve konusma terapisine ihtiyaç duyan aileler hem yeni bir alan olduğu icin bu konuda bilgi eksikliği yaşayabiliyor hem de DKT bulmakta zorluk çekiyor. Bunu gören bazı kurum ve kişiler de maddi çıkarları için bu açığı kullanıyorlar. Kimileri kurumlarında çalışan özel eğitimcileri, çocuk gelişimcileri veya zihinsel engelliler öğretmenlerini Dil ve Konuşma Terapisti olarak gösteriyor, kimi odyologlar veya psikologlar Dil ve Konuşma Terapisi verdiğini iddia ediyor, kimileri ise bunu kılıfına uydurmak için ‘Dil ve Konuşma Terapisi Sertifika Programı’ gibi programlar düzenliyor veya böyle programlara katılıp aldıkları belgeyle terapi verebildiklerini iddia ediyor.

Normalde sadece tanılama aşamasında doğru yönlendirme için verilmesi gereken bu sertifika eğitimi maddi kazanca çevrilerek sanki ‘terapi yapma’ yetkisi veriyormuş gibi yansıtıldı. Kendi mesleğinde tutunamayan bir çok kişi de bu sertifikayla insanları kandırmaya başladı.

Dil ve Konuşma Terapistleri olarak bu kişilerle yasal yollarla elimizden geldiğince uğraşmaya çalıştık. Gerekli yerlere şikayetlerde bulunduk ama yargının ne kadar yavaş ilerlediğini ve her yanlış şeyin nasıl bir kılıfa uydurulduğunu anlatmaya gerek yok herhalde 🙂 Hatta bireysel olarak uyardığımız kurumlardan/kişilerden öyle seviyesiz tepkiler aldık ki bunu başka bir yazıda toparlayıp sizinle paylaşmayı düşünüyorum.

Neyse ki -geç de olsa- bu sertifikaların yanlış amaçlar için kullanıldığı fark edildikten sonra derneklerin de şikayetleri üzerine yeni bir düzenleme ile sertifika programları ve  şimdiye kadar alınan sertifikaların da geçerliliği kaldırıldı.

Dil ve Konuşma terapisti olmak isteyen arkadaşlar, bu düzenlemeden sonra sertifika programlarının herhangi bir geçerliliği kalmadı. Bu tarz eğitimler verdiğini iddia eden kurum veya kişilere inanıp sizi dolandırmalarına izin vermeyin. Size umutla gelen aileleri/kişileri maddi ve manevi olarak yıpratmayın. Eğer farklı bir alanda eğitim almış biri olarak Dil ve Konuşma Terapisi’ne yönelmek istiyorsanız üniversite sınavına tekrar girip özel veya devlet üniversitelerinde gerekli eğitimleri alıp gerçek bir terapist olabilirsiniz.

Ve siz, dil ve konuşma problemi yaşayan kişiler veya bunları yaşayan bir çocuğa sahip olan aileler, her zaman, her yerde, herkese söylediğimiz gibi, çevremiz bu işi ticarete dönüştüren insanlarla dolu, siz para için umudunuzla oynanmasına izin vermeyin, GİTTİĞİNİZ TERAPİSTLERİN DİPLOMASINI SORGULAMAYI UNUTMAYIN. 🙂

cocukvedil

Dil Konuşma Ses ve Yutma Bozuklukları Uzmanı Dkt.Tuba KAYA

Dil ve Konuşma Terapisi Sertifikası” için 2 yorum

 • 21 Ocak 2019 tarihinde, saat 8:20 am
  Permalink

  Hakkınızı arıyorsanız eğer usulüne uygun yapın lütfen diğer meslek gruplarına saldırarak küçülmeyin. Kimsenin sizin mesleğinizde gözü yok.

  Yanıtla
  • 23 Ocak 2019 tarihinde, saat 5:44 pm
   Permalink

   Merhaba Merve Hanım, amacımız hiç bir meslek grubuna saldırmak vs değildir. Aksine şu an mesleğimize karşı yapılan saldırılara karşı durmaktır. Yazının her hangi bir kısmında kendi alanında çalışan ve insanlara faydalı olmaya gayret gösteren diğer meslek grupları hakkında olumsuz bir yorum bulunmamaktadır. Yazıyı tekrar okuyup yorumunuzu gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. 🙂 İyi günler…

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir