Erken Okuryazarlık ve Okumayı Sevdirme

ERKEN OKURYAZARLIK BECERİLERİNİ GÜÇLENDİRMEK VE ÇOCUKLARDA OKUMA SEVGİSİ KAZANDIRMAK

Okumaya yeni başlamış olan veya okumaya çalışan çocuklarınız var mı? Bir ebeveyn veya öğretmen olarak, bu erken okuma yazma becerilerini aktif olarak katılım sağlarsanız güçlendirebilirsiniz Bu öğrenme sürecinde çocuklarınızla birlikte zaman geçirmek sadece okumaya teşvik etmekle kalmaz onların iyi okuyucu olmasını sağlar aynı zamanda ömür boyu okuma sevgisini geliştirmeye yardımcı olur.

İyi Okuma Becerilerinde Bulmaca(Parça) Yöntemi

Bulmacaları çocuklarınızla birlikte yerine koymak harika bir okuma öncesi etkinliktir. Çocuklar parçaları uygun halde bir araya getirmek için çalışırlar böylelikle parçaların birbirleriyle olan ilişkilerini öğrenirler. Onların konuşmalarına yardımcı olmak ve aradıkları yapboz parçalarını açıklamak; büyük / küçük, düz / yuvarlak, orta / son gibi ön okuma kavramlarını tanıtmaya yardımcı olur. Çocuğunuza bunu teşvik etmek için “Yuvarlak kenarlara mı düz kenara mı ihtiyaç duyuyorsun?”; “Bu parça büyük mü küçük mü?”; veya “Yapbozun ortasına mı yoksa sonuna mi? “

Sıfatlar, renkler ve dinleme becerilerinin öğrenilmesi için , “Bence senin üzerinde MAVİ olan bir parçaya ihtiyacın var” gibi ipuçları vererek güçlendirin veya “Bahse girerim üzerine yavru kedi ile olan parça. Doğru cevapları bulmaya yardımcı olmak için yaratıcı olun ve onlarla konuşun. Çocuklar ipucunu dinlemek ve eşleşmesi içi parçaları aramak zorunda kalacaklardır.

 

Erken Okur Yazarlık Becerilerini Güçlendirmek İçin Çocuklarla Konuşun ve Okuyun

Çocuklarınızla birlikte okuma ve konuşma; ses, harf ve sayı farkındalığı gibi okumaya hazırlık becerilerini geliştirmek için harika fırsatlar sağlar. Çocuklarınızla birlikte bir kitap okurken, harfler ile sesler arasındaki ilişkiyi anlamaları için aynı sesle başlayan kelimelere dikkat edin. Her sayfayı işaret edip numaraları adlandırarak sayıları tanımasını ve farkındalığını arttırın

Çocuklarınızla konuşurken, “bir”, “bin”, “bit” ve “biz” gibi kafiye kelimelerin farkına varmalarına yardımcı olun. Aynı seslerdeki (veya tekerlemeler) başka bir kelimeyi düşünmeye çalışmasını isteyin. Yeterince büyükse, çocuğunuza yardım ederek adlarını ve numaralarını kopyalamaya ve yazmaya başlayın. Çocuklar, gördükleri harflerle duydukları sesleri bağladıklarında, okuryazarlık becerileri geliştiriyorlar. bu becerileri birlikte sık sık pratik yapın. Bu sayede okumayı öğrenirken daha başarılı olacaklar.

Çocuklara Kitaplara Bakmayı Öğretmek Yaşam Boyu Okuma Sevgisi Başlatabilir.

Bir kitabı nasıl kullanacağını ve bakım yapacağını bilmek, anaokulu öğrencileri için önemli bir beceridir

Onlara bir kitaba dikkatli davranmalarını öğretin: böylelikle sonsuza dek kitabın tadını çıkarabilirler.

Çocuğunuzun odasında veya sınıfta, kitapları güvende olacakları, düzgünce sınıflayabileceği ve kolay bulunabilecek “özel” bir yer seçin. Çocuklarla, bir kitabın ön resme bakarak içeriği hakkında bilgi sahibi olunabileceğini anlatın ve çocuğunuza sayfaları dikkatli bir şekilde nasıl yırtmadan açacaklarını gösterin. Çocuğunuzu kitaplara saygı göstermeyi ve sevmeyi öğretmek, bir ömür boyu süren okuma sevgisi oluşturabilir!

 

Çevirisi için Dkt.Feride Betül ALTINTAŞ’ a teşekkürler… 

 

Kaynak;

www.superduperinc.com

cocukvedil

Dil Konuşma Ses ve Yutma Bozuklukları Uzmanı Dkt.Tuba KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir