Gebelikte Anne Fizyolojisi (4-6 Ay)

İlk 1-3 ay için buraya tıklayabilirsiniz.

Gebeliğinizin dördüncü ayı:

Egzersiz yapmanızı önleyecek bir durum (kalp hastalığı, yüksek tansiyon) yok ise bu aydan itibaren düzenli egzersiz yapmaya başlamalısınız. Egzersiz için bir doktora danışmakta fayda vardır doktorun belirttiği şekilde egzersiz yapmak sağlıklı bir gebelik süreci için önemlidir. Plates, yüzme, tempolu yürüyüşler yapılabilir. Bu egzersizler doğumunuzukolaylaştırmakla birlikte birçok yararı vardır.

-Sırt ve bel ağrılarını azaltmaya yardımcı olur.

-Doğum için gerekli olan kas aktivitesini çalıştırır.

-Sindirim sistemini düzenleyerek, kabızlığı önler.

-Gebelikte görülen diyabet riskini azaltır.

-Ödem oluşumunu azaltır (çok uzun süreli yürüyüşlerde ödem görülebilir dikkat edilmelidir).

-Yapacağınız egzersizler zihinsel olarak da sizi rahatlatır kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Karnınız belirginleşmeye başlar. İlk aylarda görülen sık idrara çıkma şikâyeti bu ay sonunda rahmin yukarı doğru çıkması ile hafiflemiştir. Bu ay itibariyle kasılmalarınız başlar fakat hissedemeyebilirsiniz. Bu kasılmalar doğuma kadar devam eder. Bebeğinizin boyu 12 cm’e ulaşmıştır. Ağırlığı ise 110 gr’dır. Bu dönemde bebeğinizin hareketleri artar. Çok belli olmasa da bebeğinizin bu hareketlerini hissedilebilirsiniz. İlk gebeliğiniz ise bu ayda bebeğinizin hareketlerini fark edemeyebilirsiniz.

Gebeliğinizin beşinci ayı:

Bebeğinizin karaciğeri demir depolamaya başlar bu yüzden bu ay itibariyle genellikle doktorunuz size demir ilacı verir. Demir ilaçlarını düzenli kullanmanız hem sizin için hem de bebeğiniz için oldukça önemlidir çünkü anne sütü demir içermez ve bebeğiniz ilk aylarda ki demir ihtiyacını bu depolarından karşılar. Demir eksikliğine bağlı kansızlıkta kalp yetmezliklerine yol açabilir sadece gebelikte değil normal hayatınızda da buna dikkat etmelisiniz. Bu demir ilaçlarını alırken birtakım şeylere dikkat etmelisiniz.

-Demir emilimini C vitamini arttırır. Bu yüzden mümkünse portakal suyu ile alınmalıdır.

-Kalsiyum ise demirin emilimini engeller. Özellikle kalsiyum içeren besinler (süt, yoğurt gibi) ile birlikte alınmamalıdır.

-Şart olmasa da aç karnı alındığında demir ilaçlarının emilimi daha verimli olur.

-Ayrıca demir ilaçlarının içindekiler nedeni ile dışkınızın rengi siyaha boyanabilir endişelenecek bir durum değildir.

Gebelikte kabızlık sık görülür (hormonların etkisi -progesteron- ile bağırsak hareketlerindeki yavaşlama nedeniyle) demir hapı kullanılması kabız kalma riskini daha da artıracaktır. Kabızlığı önlemek için;

-Gebelik boyunca su tüketimini arttırmak,

-Düzenli yürüyüşler yapmak

-Büyük tuvaletini yapma isteği geldiği zaman bunu ertelememek kabız kalınmasını önleyecektir.

-Ayrıca sabah aç karnına ılık içecekler veya kuru erik suyu içmekte yararlı olacaktır.

Derinizde de birtakım değişikler gözlemlenebilir gebelik maskesi de denilen genelde alın ve yanaklarda koyulaşma olabilir bu koyulaşma geçicidir. Göbek deliğinden itibaren aşağı doğru bir çizgi görülebilir bu da geçicidir. Süt üretimi başlar, memeler sıkıldığında süt gelebilir. Süt üretimi genelde 5. ayda görülür fakat 3.ay itibariyle de görülebilir. Artık 16 cm ve 320 gr’dır. Bu ayda bebeğinizin hareketlerini hissedersiniz.

Gebeliğinizin altıncı ayı:

Burun tıkanıklığı, burun kanaması veya diş eti kanaması bu ayda görülen şikayetlerdir (Kadınlık hormonlarından östrojen nedeni ile üst solunum yollarının kanlanmasının artması bu şikayete neden olmaktadır). Burun tıkanıklığı nefes almayı zorlaştırıp uykunun bölünmesine neden olabilir. Bu dönemde burun açıcı spreyler kullanılmamalıdır. Tuzlu su ile tıkanıklık açılabilir. Eğer tuzlu işe yaramıyorsa doktor tavsiyesi ile sprey veya ilaç kısa süreli kullanılabilir devamlı kullanmaktan kaçınmanız gerekmektedir spreyler üst solunum yolları enfeksiyonuna neden olabilir Kasılmalar daha da kuvvetlenebilir. Bebeğiniz 21 cm 630 gr’dır hızla büyümeye devam eder.

Devamı için buraya tıklayabilirsiniz.

cocukvedil

Dil Konuşma Ses ve Yutma Bozuklukları Uzmanı Dkt.Tuba KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir