Gebelikte Anne Fizyolojisi (7-10 Ay)

Gebeliğinizin yedinci ayı:

Kan miktarındaki artma, bebeğin büyümesi ve hormonların etkisiyle ödem sıkça görülür. Özellikle ayaklarda daha sık görülür.

-Uzun süreli oturmaktan kaçınılmalıdır.

-Oturarak iş yapıyorsanız aralarda 10 dk’lık yürüyüşler yapabilirsiniz.

-Sık sık ayaklarınızı yükseltilerek dinlenmek önemlidir.

-Ayak egzersizleri yapmak faydalı olacaktır. Ayak bileğinizi 30 kez yukarı ve aşağı doğru bükmek ve sonra ayak bileklerinizi 8’er kez bir taraftan öbür tarafa çevirmek gibi egzersizler ödemi azaltmaya yardımcı olacaktır.

-Eğer fazla tuz kullanılıyorsa bunu azaltmanız bile ödemi önleyebilir.

-Sıkı giysiler ve çoraplar giymekten kaçının.

Karın çevresinde çatlaklar görülebilir. Çatlakları önlemek için badem yağı kullanılabilir fakat kesin bir çözüm değildir sadece yardımcı olur. Bu ay içinde kilonuzda belirgin bir artış olur. Sırt ağrılarınız olabilir. Sırt ağrılarını önlemek için yüksek topuklu ayakkabılar giymekten kaçının. Otururken bel bölgesini destekleyerek oturun. Tek başına olmasa da sırt ağrıları böbrek veya idrar kesesi enfeksiyonunun habercisi olabilir geçmeyen bir sırt ağrısı varsa veya başka bir enfeksiyon şikayeti (ateş, idrarda koku ve idrarda bulanıklık gibi) bulunuyorsa doktora gitmeniz gerekmektedir.

Yalancı doğum kasılmaları artar. Bu yalancı kasılmalar gerçek kasılmalardan ayırt edilebilir. Gerçek kasılmalar dinlenmekle geçmez ve gelen kasılmaların şiddeti devamlı artar düzenli aralıklarla gelir. Yürüdükçe kasılmalar azalmıyorsa artıyorsa gerçek kasılmalardır. Eğer suyunuzda gelmişse zaman kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir. Erken dönemde gelen bu su genelde idrar ile karıştırılır. İdrar olup olmadığından emin değilseniz bir doktora gitmelisiniz. Bebeğin oldukça büyümesi ile sırt üstü yatıldığında damarlara bir baskı söz konusudur. Bu yüzden genel yatış pozisyonu sol yan olmalıdır. Bu sayede bebeğiniz de siz de daha rahat uyursunuz ayrıca yüzüstü yattığınızda bebeğinize giden kan akımı azalır bunun sonucunda bebeğinizde birtakım sorunlar (bebeğinizin kanındaki azalan oksijen nedeni ile dışkısını yapabilir bu da erken doğuma neden olabilir) gelişebilir dikkat etmeniz gerekmektedir. 25 cm e ulaşan bebeğiniz artık 1 kilodur. Gözlerini açabilir.

Gebeliğinizin sekizinci ayı:

8. Ay ve 9. Ayda 2 haftada bir takiplere gitmeniz gerekmektedir. Daha erken dönemde de olmakla birlikte özellikle bu ayda mide yanması (östrojenin etkisi ile mide boşalmanız yavaşlar ve yemek borunuzun kasılmasındaki azalma ile mide içeriği geri dönebilir). Mide yanmalarını önlemek için;

-Aşırı yemek yerine az ve sık yemek,

-Yağlı ve kızarmış yemeklerden kaçınmak gerekmektedir.

-Yemekten hemen sonra yatmak mide içeriğinin geri gelmesine (reflüye) neden olacağı için yemekten sonra en az 2 yatılmamalıdır.

-Günde en az 6-8 bardak su içmeniz gerekmektedir.

-Geceleri mide yanması nedeniyle uykunuzun bölünmesi durumunda bir bardak süt içmek sizi rahatlatacaktır.

Sırt ağrıları artmıştır. Bebeğiniz 28 cm ve 1700 gr’dır.

Gebeliğinizin dokuzuncu ayı:

Karnın büyümesi ile nefes almanız gitgide zorlaşır. Bebeğinizin başı aşağı doğru inmistir. Aşağı doğru inmesi ile idrar kesesine tekrardan bir baskı uygulanır ve idrara çıkma yine sıklaşır. Bebeğinizin boyu 30 cm e ulaşmıştır. Kilosu ise 2-2,5 kilo arasındadır.

Gebeliğin onuncu ayı:

Son ayda haftada bir takiplere gidilmesi gerekmektedir. Gebeliğinizin son ayını bol bol dinlenerek geçirmelisiniz. Bebeğiniz için hazırlıklar yapmak sizi mutlu edecektir. Bebeğinizin daha da aşağı inmesi ile nefes almakta kolaylaşır ve bir hafifleme gelir. Bu hafifleme doğumun yaklaştığının bir belirtisidir. Aynı zaman da doğum yaklaştığında kendinizi daha enerjik hissedersiniz (gebeliğin son zamanlarında kanda progesteron azalır böylece gebelik boyunca yaptığı yorgunluk ve uyku hali ortadan kalkar). Bu ani enerji yüklenmesini ev temizliği gibi işler yaparak harcamak yerine bol bol dinlenerek geçirmeniz gerekir çünkü bu enerji doğum esnasında size lazım olacaktır.

cocukvedil

Dil Konuşma Ses ve Yutma Bozuklukları Uzmanı Dkt.Tuba KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir