Gebelikte Anne Fizyolojisi (1-3 Ay)

Merhabalaaarrr…

Yine uzun bir aranın ardından size güzel bilgilerle geldim.

Bu gün sizlerle, hemşire bir arkadaşımın benimle paylaştığı, gebelik döneminde annenin fizyolojisini ay ay anlatan ve öneriler veren bir yazı paylaşacağım. Kadınlar olarak, hamilelik döneminde hem hormonal hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan değişime uğruyoruz. Bu yazıda özellikle fizyolojik değişiklikler üzerinde duracağız. Daha önce doğum yapmış anneler bu konularda daha tecrübeli tabii ki. Onlar için daha ayrıntılı bilgi olması, ilk hamilelikleri olan veya çocuk sahibi olmak isteyen annelerin ise nasıl değişimler yaşayacaklarını önceden bilmeleri açısından faydalı bir paylaşım olur umarım.

Bu bilgileri bizimle paylaşan hemşire arkadaşıma da buradan teşekkür ediyorum. 🙂

(Her ay 4 hafta, yani 28 gün olarak hesaplanmıştır.)

 

Gebeliğinizin ilk ayı:

Gebeliğinizin ilk ayında vücudunuzda birtakım değişiklikler gelişmeye başlar. Vücut ısısınız da bir artış söz konusudur. Kadınlık hormonlarından biri olan progesterona bağlı olarak görülen bu ısı artışı normal bir süreçtir. Gebeliğiniz boyunca kontrollerinize düzenli olarak gitmeli ve yapılması geren tahlilleri doktorunuzdan öğrenip zamanında yaptırmanız gerekmektedir. Gebe olunduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren 7. ayın sonuna kadar her ay doktora gidip takiplerinizi yaptırmanız gerekmektedir. Bebeğiniz bu ayda 4mm’dir.

Gebeliğinizin ikinci ayı:

2. Ay itibari ile vücudunuzda ki kan miktarı artmaya başlar ve bu artış gebelik boyunca devam eder. Memelerinizde hassasiyet, sızı ve dolgunluk gibi yakınmalar olabilir. Rahim ağzının ve etrafının kanlanması artar bundan dolayı bu bölge koyu mavi bir renk alır. Bu renk değişikliği ve memelerdeki değişiklik en erken gebelik belirtilerindendir. Bebeğinizin rahim içinde büyümesi ile idrar kesesine bir baskı oluşur ve bu nedenle tuvalete daha sık aralıklarla çıkma ihtiyacı hissedersiniz. Vajinal akıntı artabilir. Bu akıntı bazı mikroplara karşı direnç oluşturur fakat mantar enfeksiyonlarına yatkınlığa neden olur. Mantar enfeksiyonun belirtileri kötü kokulu akıntı, yanma, kaşıntı ve kızarıklıktır. Mantar enfeksiyonlarını önlemek için;

-Her gün duş almak,

-İç çamaşırlarını günlük değiştirmek,

-Pamuklu iç çamaşırları kullanmak gerekir.

-Ayrıca günlük alınan su miktarını artırmak ve idrarı tutmamak düzenli olarak boşaltmakta idrar yollarında mikroorganizma oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

-Akıntı çok ise günlük pedler kullanılabilir fakat bu pedler 4 saati geçmeden değiştirilmelidir.

Yine bu ayda yorgunluk görülebilir ve uyku süreside artar. Yorgunluğun yanında halsizlik de varsa ve özellikle bu halsizlik günlük işlerinizi dahil yapmanızı engelliyorsa bir kan tahlili yaptırmanız da fayda vardır kansızlığın bir belirtisi olabilir.

Bulantılar başlar. Bulantılar eğer kusma ile sonuçlanıyorsa ve devamlı kusma var ise buna dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü bebeğiniz ilk aylarda hızla büyür ve beslenmenizin yetersiz olması bebeğinizin gelişimini engeller. Özellikle ilk aylarda organlarının hızla gelişmesiyle yetersiz beslenme durumunda bebekte anomaliler (zeka geriliği, kalp hastalıkları, organlarında eksiklik olması gibi) görülebilir. Bu yüzden beslenme çok önemlidir eğer bu kusmalar beslenmeyi engelliyorsa bunun önlenmesi gerekmektedir. Bulantıları önlemek için;

-Bulantıya neden olan etkenleri ortadan kaldırmalıdır örneğin kötü bir koku bulantıyı tetikliyorsa kokunun nedeni önlenebilir ya da o ortamdan uzaklaşılabilir.

-Tuzlu krakerler yemek,

-Az az ve sık sık beslenmek,

-Sıvı ve katı besinleri ayrı ayrı almak ve

-Yemekten sonra hemen su içmek yerine 1 saat sonra su içmek bulantıları azaltacaktır.

Dikkat etmeniz halinde bulantılarınız beslenmenizi engelliyorsa doktorunuz ile konuşup onun önerdiği ilacı kullanabilirsiniz. Bulantı ve kusmanın çok olması tek başına olmasa da dış gebeliğin bir belirtisi olabilir eğer sadece kan veya idrar tahlili ile gebe kaldığınızı öğrendiyseniz bir doktora gidip ultrason ile muayene olmanız gerekmektedir.

Anne karnındaki bebeğiniz bu ayda 1cm e ulaşmıştır. Kolları ve ayakları gelişmeye başlamıştır. Başı büyür ve yüzü şekillenmeye başlar.

Gebeliğinizin üçüncü ayı:

Genital bölgede varis oluşma riski bu ay itibariyle artar. Çünkü bebeğiniz büyümesi ile alt bölgenin damarlarına baskı oluşur buda varise neden olur. Düzenli yürüyüşler ve kabız kalmamak genital varisleri önlemeye yardımcı olur. Bu ay sonunda bulantılar azalır ve yok olur. Rahim karnın alt kısmından hissedilebilir. Bebeğiniz artık 6-7 cm ve 14 gr’dır. Parmakları gelişmeye başlar. Cinsiyeti üçüncü ayın sonu itibariyle belli olur.

 

Devamı için tıklayın…

cocukvedil

Dil Konuşma Ses ve Yutma Bozuklukları Uzmanı Dkt.Tuba KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir