Günlük Rutinlerin Önemi !!!!!!!!!

GÜNLÜK RUTİNLERDE GÖRSEL TABLOLAR

 

Evde ve okulda günlük rutin küçük çocuklar için çok önemlidir. Çocuklu birçok aile, her gün bir sürü etkinliğe katılmaktadır. Günlük rutinlerdeki alışılmadık aktiviteler bazı çocukların stres yaşamasına neden olabilir. Çocuklara günlük rutini öğretmek sınıf ortamına geçişi sağlamak için de önemlidir.

                                  EV RUTİNLERİ

Ev içerisindeki rutinler, bir çocuğu okula hazırlar ve bir güven duygusu geliştirir. Günlük rutinlerini güçlendirmek için görsel yardımcılar kullanmak çocuklar için faydalıdır. Bir çocuk kendisini ifade etmeden önce anlamaya başladığından görsel yardımcılar çocuğun erken yaşlarda seçimler yapmasına izin verir

Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve atıştırmalıklar: Yemekleri ve atıştırmaları her gün aynı zamanlarda planlamak önemlidir. Bir çocuğun yemek saatine uyması, düzeninin sağlanmasına sindirime yardımcı olur. Görsel tablolar için, poster panosunda büyük bir çizgi oluşturun ve yemekleri ,atıştırmalık sembolleri eklemek için çıtçıt kullanın. Eğer zamanı değişirse; sembolü hareket ettirin ve değişikliği çocuğunuzla tartıştığınızın

Yatış Zamanı ve şekerleme: Bir çocuğun yatış zamanlarının tutarlı olması sizin ve çocuğunuzun hayatını kolaylaştıracaktır. Akşam yatma ve şekerleme rutinlerini temsil eden sembollerden oluşan görsel bir çizelgeyi tutmak çocuğun bu günlük rutini anlamasına yardımcı olacaktır. Bu saatleri değiştirmeniz gerekiyorsa, sembolü hareket ettirin ve değişikliği çocuğunuzla tartışın.

Oyun zamanı ve Televizyon: Gerçekçi (resimler) kullanarak görsel bir çizelge oluşturun, Çocuğunuzun en sevdiği etkinlikleri / televizyon programlarını temsil etmek için piyasada bulunan setleri kullanın.

Ödev: Okul yaşına geldiğinde çocuğun bu görevi yerine getirmesine yardımcı olmak ödev için bir zamanı ekleyin. Hem sizin hem de çocuğunuzun ödevlerini tamamlayacağı zamanların aynı olduğundan emin olun.

Hafta Sonu Değişiklikleri: Hafta sonları çocuğun zamanlamasını değiştirecek etkinliklerle doludur. Bu değişiklikler için çocuğun hazırlanması önemlidir. Farklı zamanlamayı vurgulamanın bir yöntemi, hafta sonu için planlama tahtasının rengini değiştirmektir (diğer bir deyişle, beyazdan renkli poster tahtasına geçiş yapmak). Tıpkı hafta boyunca olduğu gibi günün etkinliklerine uygun resimleri değiştirin.

Beklenmedik Olaylar: genel olarak programlarda beklenmedik şeyler olur! Bu değişiklikleri iki şekilde halledin. Takvimi olaydan önce değiştirebiliyorsanız, ne olacağını çocuğa açıklarken bunu yapın. Bu mümkün değilse olaydan sonra programı değiştirin ve çocuğa orijinal programdan kaçıracağı şeyi açıklayın.

           

                 OKUL RUTİNLERİ

Çoğu çocuk, gün boyunca onlara yardımcı olması için görsel tabloya ihtiyaç duymayabilir. Ama bazı çocuklar için görsel yardımcılar ve günlük rutinler önemlidir.

Görsel çizelgeniz çocuğun sınıfında mevcut değilse, mevcut ev programınıza okul etkinlikleri ekleyebilir veya farklı renkli afiş kullanarak ek bir okul programı hazırlayabilirsiniz. Gün boyunca taşınması için A4 boyutunda bir çizelge oluşturmak da iyi bir fikir olabilir. Her konuyu veya etkinliği göstermek için farklı resimler kullanın. Çocuğa istikrar ve aşinalık duygusu vermeye yardımcı olmak için her seferinde aynı resimleri kullanın

Okul programının etkili bir şekilde uygulanması öğretmenle yakın çalışma ve programa uymayı gerektirir. Sınıf gezileri gibi özel etkinlikleri ekleyin. Normal rutinin bozulması durumunu okul gününün başlangıcında çocuğunuzla tartışmanız gerekir.

 

Çevirisi için Dkt.Feride Betül ALTINTAŞ’a teşekkürler…

Kaynak; 

www.superduperinc.com

cocukvedil

Dil Konuşma Ses ve Yutma Bozuklukları Uzmanı Dkt.Tuba KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir