Mucize Doktor Dizisi…

Sizce Fox’ta yayınlanan ‘mucize doktor’ dizisi farkındalık oluşturuyor mu? Cevbınız evetse ne için farkındalık oluşturuyor?


Geçen gün instagramda yaptığım anket sonuçlarına göre dizi, ankete katılanların %61i tarafından izleniyor. Oldukça yüksek bir oran…
Bu yazıyı hazırlamadan önce internette bir kaç araştırma yaptım. Dizi, bir Kore dizisinden esinlenerek yapılmış. Başrolde Otizmli, Savant bir birey canlandırılıyor. Otizme farkındalık oluşturduğu, amaçlarından birinin de bu olduğu söyleniyor.

Ama…

mucizedoktor

..ben ‘tam olarak’ böyle olduğunu düşünmüyorum. 😕

Nedenini sorarsanız…
Dizinin bir kaç sahnesini izleme fırsatım oldu. Evet, otistik davranışlar ve sosyal problemler gösteren otistik SAVANT SENDROMLU bir birey güzel canlandırılıyor. Ama dizi, otizmi yeterince bilmeyen kişiler veya otizmli çocuk ebeveynleri tarafından çok yanlış anlaşılmaya açık…
Otizm çok geniş bir bozukluk yelpazesi, her çocuk farklı oranlarda etkilenebiliyor. Ancak dizide anlatılan kişi düzeyine gelebilecek, yaşamını bu kadar bağımsız sürdüren, kendini bu kadar iyi yorumlayan ve ifade edebilen duruma sahip olan/olabilecek sınırlı bir grup var. Otizmli çocuk ebeveynleri ve eğitimciler de çok iyi bilir ki otizmde eğitim oldukça zorlu bir süreçtir ve küçük adımlar/ başarılar bizim için çok değerlidir. Bu gibi diziler yeterince açıklanmadığında toplumda yanlış algılara ve otizmli çocuk ebeveynlerinin gerçekçi olmayan hedefler koymalarına, ulaşamadıklarında hem kendilerini suçlamalarına hem de toplumun psikolojik baskısına maruz kalmalarına sebep olabilir. Tabii ki otizmli bireyler desteklendiğinde belirli alanlardaki yetenekleri ortaya çıkabilir ve geliştirilebilir, geliştirilmeli! Ama her birey ayrıdır ve dizide canlandırılan karakterin bir ‘savant sendromu’ olduğunu unutmamak gerekir.

Sizin düşünceleriniz neler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir