Bebeklikte/Çocuklukta Yabancı Dil Eğitimi

Bu konuya giriş yapmadan önce ‘dil öğrenme’ ve ‘dili edinme’ kavramları arasındaki farkı anlamamız gerekiyor.

Çocuklar çevredeki sesleri dinleyerek ve çevreyle iletişime girerek duydukları sesi anlamlandırma, kendilerini ifade edebilme gibi beceriler kazanırlar. Bunu bilinçli olarak yapmazlar veya özel bir çabaya gerek duymazlar. Biz buna kısaca ‘dili edinmek’ diyoruz.

‘Dil öğrenmek’ dediğimiz zaman ise, belirli bir yaştan sonra bilinçli olarak yeni bir dilin kelimelerini ezberlemekten, gramer yapısını öğrenmekten bahsediyoruz. Okullarda verilen yabancı dil dersleri gibi…

Yani belirli bir yaş aralığında, çocuğunuz yeni bir dil edinmesine yardımcı olurken onu zorlamıyor veya yormuyorsunuz. Yalnızca birden fazla anadile sahip olmasını sağlıyorsunuz.

 

Çocuklar Konuşmaya Başlamadan Önce Yeni Bir Dil Öğrenebilir mi?

Yazının başında da bahsettiğim gibi; çocuklar dili öğrenmez, edinir.

Dil; alıcı dil (söyleneni anlama)  ve ifade edici dil (konuşma üretimi) olarak ikiye ayrılır. Bu iki dilin gelişimi beraber ilerlese de alıcı dil  ifade edici dilden daha önce gelişir. Mesela çocuğunuz 4-6 aylıkken kelime üretemez ama adını söylediğinizde veya kızdığınızda bunu anlar ve tepki verir. Yani dil edinmesi için konuşmasına gerek yoktur.

Erken Yaşta Yabancı Dil Eğitimi Doğru mu?

Birden fazla anadile sahip olan çocuklarda dil problemleri ve konuşma gecikmesi görülebilmesi ihtimalinin arttığına dair görüşler var. Ancak kanıta dayalı bilgiler değil. Aksine birden fazla anadile sahip olmanın zihinsel gelişime de katkısı olduğuna dair görüşler daha güçlü nitelikte.

 

Yabancı Dil Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı?

Dil edinimi için 0-3 yaş kritik dönemdir. Bundan dolayı, çocuğunuzun birden fazla anadile sahip olmasını istiyorsanız bu yaş aralığında dil eğitimine başlamanız doğru olacaktır. Ama çocuğunuz 3 yaştan büyükse de geç kalmış sayılmazsınız. Ne kadar erken yaşta eğitim alırsa dili o derece anadiline yakın olarak öğrenir.

 

Çocuğumun birden fazla anadile sahip olması için ne yapmalıyım? sorusunun cevabı için tıklayın. 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir