DİL GECİKMESİ VE DİL BOZUKLUKLARI

Tipik paterni izleyerek başlayan, ancak daha sonra beklenenden daha yavaş ilerleyen bir dil gelişimi sergileyen çocukta “dil gecikmesi” olduğu söylenebilir.Dil becerilerine sahip olmakta güçlük çeken ve tipik gelişim paternine uymayan çocuklarda “dil bozukluğu” görülmektedir. Örneğin, iki yaşında olan ve yalnızca ilk kelimelere sahip bir çocuğun muhtemel bir gecikmesi olduğu söylenebilir. Dört yaşında olan ve iyi bir kelime haznesine sahip olan ancak sadece bir veya iki kelimeli cümlelerle konuşan bir çocuğun muhtemel bir dil bozukluğuna sahip olduğu söylenebilir.

Dil Gecikmesi ve Dil Bozuklukları tek başına ortaya çıkabilir ya da otizme, Yaygın Gelişimsel Bozukluğuna, Dikkat Eksikliği Bozukluğuna, işitme kaybına, nörolojik bozukluklara veya kafa travmasına sekonder olabilir. Çocuğunuzun konuşma ve dil değerlendirmesinin bir parçası olarak, terapistiniz aşağıdakilerden bir veya daha fazlası ile istişarelerde bulunabilir:

Psikolog, Odyolog, Öğrenme Güçlükleri Öğretmen Danışmanı, Çocuk Doktoru, Nörolog ve / veya Psikiyatrist. Bu profesyoneller sıklıkla DKT’nin dil problemlerinde ortaya çıkabilecek belirli engelleri ekarte etmesine veya teşhis etmesine yardımcı olurlar.

ERKEN UYARI İŞARETLERİ

DKT’lerin bir çocuğu değerlendirirken dikkat ettikleri bazı erken uyarı işaretleri vardır. Bunlar:

zayıf göz teması

zayıf taklit becerileri

“ce ee” gibi eşli oyunlarda ilgisizlik

Kısa dikkat süresi

Çeşitli gıdaları yemede zorluk

agresif davranışlar / öfke nöbetleri

uygun olmayan oyun davranışları (diğer bir deyişle, bir bilmecenin tamamlanamaması, nesneler üzerinde işlem yapılamaması, yaşa uygun oyuncaklarda ilgisizlik)

 

DİL VE KONUŞMA TERAPİSİ

DKT, her çocuk için bireyselleştirilmiş bir program geliştirir. Genel olarak, dil bozukluğuna sahip olan bir çocuk, genellikle haftada bir ila dört kez 30-60 dakika süreyle konuşma terapisi görür. (Bu, çocuğun yaşına ve bozukluğun ciddiyetine bağlıdır.)

Erken müdahale, dil gecikmesi olan çocuklar için çok önemlidir. Terapi, anne ve babaya dayalı bir program olarak bebeklik döneminde başlayabilir. Ebeveyn olarak, evde dil becerilerinin geliştirilmesini teşvik etmek için dil ve konuşma terapistinin önerilerini ve etkinlikleri kullanabilirsiniz. Dil Konuşma gelişimi için olan önerilerimizi “Aileler İçin İpuçları” bölümümüzde bulabilirsiniz.

 

 

 

Çeviri için DKT. Nezafet TEKİN’e teşekkürler…

 

Kaynak; 

www.superduperinc.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir