Dil ve Konuşma Bozukluğu Nedir?

Bugün, aslında bu blogun ilk yazısı olması gereken konuya girmek istedim. Dil ve konuşma bozuklukları nedir?

Dil ve konuşma bozukluklarına neden olan problemlere tek tek bakmadan önce dil ve konuşma bozukluklarının ne olduğunu bilmemiz gerekir. Neyle karşı karşıya olduğunuzu genel hatlarıyla bilmek bu konuda bizim veya beraber çalıştığınız terapistinizin vereceği önerilerin de mantığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Olabildiğince özet şekilde dil ve konuşma bozukluklarının ne olduğuna bakalım.

 

Dil ve Konuşma Bozuklukları

Konuşma ve dil bozuklukları çeşitlidir ve her yaşta ortaya çıkabilir. Şiddet derecesine bakılmaksızın, kişinin diğer kişilerle etkileşimi ve iletişim kurma becerisi etkilenir. Dil ve konuşma bozuklukları, kişinin anlama, düşüncelerini ifade etme veya anlaşılma yeteneğine etki edebilir. Nedenleri çeşitlidir. Doğumdan itibaren veya sonradan geçirilen bir hastalığa veya kazaya bağlı olarak çocuklukta veya sonrasında ortaya çıkabilir. Veya hiç bir neden olmaksızın oluşabilir.

>Konuşma Bozuklukları

Konuşma bozukluğu kişinin anlaşılabilir bir şekilde konuşmasının etkilenmesidir. Konuşma bozukluğu olan birçok kişi, anlama veya mantık yürütme konusunda sorun yaşamaz. Örneğin, felç geçirmiş bir kişi konuşma bozukluğuna sahip olabilir, ancak işleme ve anlama ile ilgili herhangi bir problem yaşamayabilir.

Konuşma bozuklukları, ses yüksekliği ve kalite de dahil olmak üzere ses bozukluklarını da içerebilir. Yaygın bir konuşma bozukluğu da kekemeliktir. Bir çok konuşma bozukluğunun bilinen net bir nedeni yoktur.

Konuşma bozukluğu altında sınıflandırabileceğimiz bazı bozukluklar:

Artikülasyon bozukluğu (harfleri yanlış söyleme)

Fonolojik bozukluk

Kekemelik

Ses bozuklukları

Apraksi/Dizartri

 

>Dil Bozuklukları

Dil bozukluğu olan kişiler konuşma veya yazma dilini anlamada sorun yaşayabilir. Dil bozuklukları, otizm spektrum bozuklukları, işitme kaybı, beyin hasarı veya beyin tümörleri, inme ve bunama gibi nedenlerden kaynaklanabilir veya bu problemlere eşlik edebilir. Dil bozuklukları normal duyusal ve fiziksel gelişme gösteren bireylerde de olabilir.

Bir kişi hem konuşma, hem de dil bozukluğu yaşayabilir.

Dil ve konuşma bozukluğu olan kişiler, rahatsızlıklarını gizlemeye çalışabilir ve yüksek sesle okuma yapmakta zorluk çekebilirler. Bazı kişiler ise -özellikle çocuklar- bir dil veya konuşma bozukluğuna sahip olduklarından habersiz olabilirler. Konuşma veya dil bozukluğu olan kişilerin aileleri bir dil konuşma terapistinden destek alabilirler. Bu bozuklukları olan kişiler ve aileleri, terapi sürecinde sabırlı olmalıdır.

 

Eğer siz de, sizin veya bakımını yaptığınız kişinin dil veya konuşma bozukluğu olduğunu düşünüyorsanız bir dil ve konuşma terapistine başvurun.

Ayrıntılı bilgi almak veya farklı bir konuda danışmak için aşağıya yorum bırakabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir