Gecikmiş Dil

İlk konu olarak bazılarımızı gereğinden fazla endişelendiren, bazılarımızınsa ‘babası da geç konuşmuş’ , ‘kaynımın oğlu da böyle’ diyerek geçiştirdiği “GECİKMİŞ DİL” konusunu seçmek istedik. 🙂

Her insan doğumdan (hatta anne karnından) itibaren dili edinmeye başlar. Bunun için özel bir ders almalarına gerek yoktur. Kendi kendilerine çevreyle etkileşime girerek, belirli aşamalarla dili edinirler. Ancak bazı çocuklarda bu aşamalar uzun sürebilir, beklentilerimize göre gecikebilir. Bu gecikme bazı gelişim problemleriyle birlikte veya hiç bir problem olmamasına rağmen tek başına ortaya çıkabilir.

 

Gecikmiş Dil Nedir?

Gecikmiş dili kısaca tanımlamamız gerekirse; çocuğumuzun akranlarının gerisinde, yaşına uygun olmayan dil gelişimine sahip olması diyebiliriz. Tabii ki her çocuğun gelişiminin birebir aynı olmasını bekleyemeyiz. Ama sağlıklı çocukların gelişimleri benzerlik gösterir ve benzer aşamalardan geçerler. Bundan dolayı değerlendirme yaparken akranlarıyla kıyaslamamız doğru olacaktır.

 

Çocuğumuzun Konuşmasında Gecikme Olup Olmadığını Nasıl Farkedebiliriz?

Bunun en doğru yöntemi bir dil ve konuşma terapistine gidilmesi ve dil gelişiminin standart yöntemlerle değerlendirilmesi olacaktır. Bunun dışında yukarıda yaptığımız tanıma da bakıp ‘akranlarıyla kıyaslayarak’ diyebiliriz. Ancak git gide asosyalleşen çağımızda genelleme yapabilecek kadar akranını gözlemleme şansımız veya buna ayıracak vaktimiz ve dikkatimiz olmayabilir. Bu ihtimalleri düşünerek 0-5 yaş arasındaki çocuğunuza ön değerlendirme yapabilmenizi sağlayacak, yaşlarına göre çocuklardan beklediğimiz şeylerden oluşan bir kaç maddelik sorular vereceğim. Bu sorulara verdiğiniz cevaplara göre nasl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda yardımcı olmaya çalışacağım.

3-4 ay ;

Bebeğiniz çevresindeki sesleri dinliyor mu?

Tepki veriyor mu? (irkilme, hareket ediyorken durma vb.)

6-9 ay ;

Bebeğinizin babıldaması var mı? (bababa gagaga gibi sesler çıkarma)

1 yaş ;

Ses taklitleri yapıyor mu?

Jestleri kullanıyor mu? (örn: bay bay yapma)

Hiç sözcük üretiyor mu?

1,5 yaş ;

En az 6-10 kelime üretebiliyor mu?

2 yaş ;

Eylemleri de içeren en az 100 kelimesi var mı?

2,5 yaş ;

İki kelimeli cümle kurabiliyor mu? (örn: baba gitti )

3 yaş ;

Soru sorabiliyor mu?

Adı sorulduğunda cevap verebiliyor mu?

En az 450 kelimesi var mı?

3,5 yaş ;

4 kelimeli cümle kurabiliyor mu?

Ne? Nerede? Kim? Niçin? sorularına verebiliyor mu? (basit cevaplar)

4 yaş ;

Ne yapar? Ne yaparsın? tipi soruları cevaplayabiliyor mu?

5 yaş ;

Bir hikayeyi size anlatabiliyor mu?

Arkadaşlarıyla sosyal iletişim kurabiliyor mu?

 

NOT: Çocuğunuzun dahil olduğu yaş gurubunu hesaplarken yakın olduğu üst gruba yuvarlama yapabilirsiniz.

 

⇒ Eğer çocuğunuzun yaşına denk gelen maddelere cevabınız EVET ise öneriler kısmındaki yazımızdan size fayda sağlayabilecek bilgileri edinebilirsiniz. Ayrıca belirli aralıklarla bu sorularla çocuğunuzun dil gelişimini takip edebilirsiniz.♣

⇒ Eğer çocuğunuz 1 yaşından küçükse ve 0-9 ay arasındaki sorulara cevabınız HAYIR ise en kısa zamanda bir uzmana başvurup odyolojik testleri (işitme testleri)nin  tekrarlanmasını istemelisiniz. Bu dönemler işitme açısından önemli olduğundan hassas davranmanızda fayda var.

⇒ Eğer çocuğunuz 1 yaşından büyükse ve herhangi birine cevabınız HAYIR ise en kısa zamanda bir dil ve konuşma terapistine başvurmanız ve “Gecikmiş Konuşma İçin Ebeveynlere Öneriler” başlıklı yazımızdan destek almanız doğru olacaktır.

Bu maddeleri, çocuklardan beklediğimiz sınır yaşları göz önüne alarak hazırladığım için cevabınızın hayır olduğu durumlarda bunu önemsemenizi ve aceleci davranmanızı öneririm.

Çocuğunuzun dil gelişimi hakkında bu yazdıklarım dışında sorularınız varsa yorum olarak bırakabilirsiniz. Bir sonraki paylaşımda görüşmek üzere… 🖐🏻

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir