İki dillilik konuşma gecikmesine neden olur mu?

Dünya genelinde, birden fazla dil edinmenin çocukta konuşma gecikmesi yapacağına yönelik inanışlar var.
Ancak yapılan araştırmalar iki dilliliğin konuşma gecikmesine neden olmadığını, 12 ay civarı tekli kelimeler kullanma, 24 ay civarı iki kelimeli cümleler kurma gibi konuşma aşamalarına benzer zamanlarda geçtiklerini, yalnızca kelime dağarcıklarının tek dilli çocuklara göre biraz daha gecikmeli geliştiğini gösteriyor. Belirli sınırlar içerisinde bu durum normal kabul ediliyor.
Konuşma gecikmesi nedenleri arasında iki dillilik yok ama önceki postta da belirttiğim gibi iki dili aynı anda edinen çocuklar karışıklık yaşayabiliyor. İki dilin de karıştırılmadan, en iyi şekilde edinilmesi için dikkat edilmesi gereken durumlar var.

Örneğin annenin anadili Türkçe babanın İngilizce ise; her koşulda “çocukla iletişime geçerken” annenin Türkçe babanın İngilizce konuşmasını öneriyoruz. Ebeveynlerin çocuklarıyla iletişime geçerken anadilleri dışındaki diğer dili kullanmaları, çocukta iki dilin birbirine karışmasına ve ebeveyn aksanına bağlı olarak çocuğun da aksana sahip olmasına sebep olabilir. Ancak ebeveynler anadilleri olmayan bir dili çocuklarına edindirilmek istiyorlarsa, ortam ve bu dili sunma şekilleri/zamanları düzenlenebilir.


Çocuğunuzun iki veya daha fazla dile maruz kaldığı bir ortama sahipseniz bir dil ve konuşma terapistinden bu ortamı nasıl düzenleyeceğinize yönelik ayrıntılı bilgi ve çocuğunuzun dil gelişimini en iyi şekilde desteklemek için size özel öneriler alabilirsiniz. 🌸

afazi ailelere öneriler Artikülasyon bozukluğu artikülasyon terapisi Bebeklikte yabancı dil eğitimi Bilingualism dil bozukluğu dil terapisi dil ve konuşma bozukluğu dil ve konuşma terapisi dizartri down sendromunda konuşma ebeveynlere öneriler ezop masalları gecikmiş konuşma geç konuşma hamilelik dönemi harf söyleme harf terapisi inme kafa travması kekemelik kekemelik doğuştan mı? kekemelik geçer mi kekemelik tedavisi kekemeliğe son konuşma bozukluğu konuşma terapisi kısa masallar otizm otizmli çocuk konuşur mu otizmspektrum Oyun oyun terapisi Oyun önerileri ses bozukluğu ses terapisi speech language therapy Yabancı dil yutma bozukluğu Çocuklar için oyun çocuk çocuk hikayeleri çocukla oyun oynamak İki dillilik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir