Otizmli çocuğum terapi alınca konuşacak mı?

Otizm spektrumlu çocukların, konuşamamalarına neden olacak yapısal ya da kaslarla ilgili bir problemleri yoktur. Ancak eşlik eden zihinsel problemler ve iletişim problemleri konuşmaları üzerine olumsuz etki oluşturur. Son araştırmalar OSB’li çocukların %70inin ciddi dil gecikmesi yaşadığını göstermiş.

İletişimi yalnızca konuşma, yani kelimeler kullanma olarak düşünmemek gerekir. Konuşma, sözlü iletişim yöntemlerinden biridir. Gelelim sorumuza… Aslında bu sorunun net bir cevabı yok, otizmli her çocuk farklıdır ve birbirlerinden farklı hızlarda ilerlerler, ulaşacakları noktalar da birbirinden farklıdır. Terapiden beklentinin yalnızca ‘kelime söyletme/ konuşturma’ olmaması, bir bütün olarak görülmesi gerekir.
Tipik gelişimli bir çocuk konuşmaya başlamadan önce yüze bakma, sese tepki verme, göz teması kurma, siz gülünce gülme, ses tonu veya jest ve mimiklerden duyguyu anlama ve bunları kullanma, istediği şeyleri işaret etme, ortak ilgi kurma, dikkati devam ettirme, sıra alma davranışı gibi bir çok iletişim becerisini edinir. Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda da İLETİŞİM bozukluğu görüldüğü için bu alanların bir çoğu etkilenmiş olabilir. Dil ve Konuşma Terapisti terapilerde iletişimin yalnızca konuşma boyutuna değil diğer boyutlarına da müdehale eder. Eğer gerek görürse alternatif iletişim yöntemlerini de (PECS-Resimlerle iletişim vb.) kullanabilir.
Her çocukta hedef farklıdır ama genel olarak amacımız; iletişimi iyileştirmektir, yalnızca konuşmayı değil…

cocukvedil

Dil Konuşma Ses ve Yutma Bozuklukları Uzmanı Dkt.Tuba KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir