Ben kimim? Biz kimiz?

Merhaba, yaklaşık 1,5 senedir bu site üzerinden dil, konuşma, ses ve yutma bozuklukları hakkında ara ara yazılar yazıyor, paylaşımlar yapıyorum/yapıyoruz. Peki BEN KİMİM? ya da BİZ KİMİZ?

Ben Dkt. Tuba KAYA. Malatya doğumluyum. Turgut Özal Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra 2014 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü’ne başladım. Lisans eğitimim boyunca dil, konuşma, ses ve yutma bozukluklarında tanı ve terapiye yönelik bir çok ders aldım. Bu süreçte kendimi geliştirmek için bir çok organizasyon, seminer ve kursa katıldım, sertifikalar aldım. 2016 yılında ilk alan stajımı Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde yaptıktan sonra ikinci stajımı 2017 yılı Temmuz ayında Uzm.Dkt. Çağdaş KARSAN’ın yanında yaptım. 2017-2018 yılları arasında ise Hacettepe Üniversitesi Hastanesinde stajyer dil ve konuşma terapisti olarak çalıştım. Hacettepe Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Malatya’ya döndüm. Bir kaç ay geçmeden özel bir kurumda Dil ve Konuşma Terapisti olarak işe başladım. Aynı dönemlerde İstanbul Medipol Üniversitesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Tezli Yüksek Lisans Programı’na kabul edildim. Şu an bir yandan çalışıp bir yandan da uzmanlık eğitimlerime devam ediyorum.

 

 

BİZ’i bu sitenin başlangcından başlayarak anlatmak istiyorum 🙂 Hacettepe Üniversitesi lisan eğitimimin son senesine başlamadan önce, her zaman aklımda olan, Dil ve Konuşma Terapisi’ne yönelik doğru bilgilerin paylaşılacağı bir site açmaya karar verdim. Yaptığım şeyin profesyonel olmasını istiyordum. Öğrencilik döneminde olduğum için böyle bir şeye ayıracak fazla param yoktu. O yüzden sitenin tasarımlarını/düzenlemesini kendim yapmak zorunda kaldım. (Emin olun benim için hiç kolay olmadı:)

Vakit buldukça, hem lisans eğitimimde edindiğim bilgilerden hem de yabancı kaynaklardan (bu alana yönelik daha çok ve daha doğru bilgiler var) yararlanarak paylaşımlar yaptım. Stajyerlik yılım başlayınca fakülte, hastane, vaka dosyaları, ödev teslimleri, sınavlar derken buraya ayıracak pek vakit bulamadım. Yine de ara ara yaptığım araştırmaları, okuduklarımı paylaşmaya çalıştım ama yeterince vakit ayıramamak beni üzüyordu. Sonunda Hacettepe Üniversitesi’nden mezun oldum ve memleketime döndüm. Çok geçmeden lisanstan sınıf arkadaşım olan Dkt. F.Deniz ÇOĞAN’la birlikte aynı kurumda işe girdik aynı zamanda İstanbul’da farklı üniversitelerde yüksek lisansa kabul edildik. Bu yoğun tempoda yine paylaşımlar için vakit bulamıyordum. Bu durumdan Deniz’e bahsedince bana destek olabileceğini söyledi. Şu an birlikte hem dil ve konuşma bozukluklarına sahip olan kişiler ve ebeveynlerine faydalı olmaya, hem de Türkiye’de yeterince bilinmeyen bu alanda ‘doğru’ bilgiler paylaşmaya çalışıyoruz. Bir yandan da memleketimizi dil ve konuşma terapisi konusunda bilinçlendirmek için seminerler, toplantılar düzenliyoruz. Yani BİZ bu alanda aktif ve doğru bir şekilde çalışmak için çabalayan iki Dil ve Konuşma Terapistiyiz. 🙂

Umarız bu site ve paylaşımlar sizin için de faydalı oluyordur. Eğer bizden paylaşım yapmamızı istediğiniz farklı konular varsa iletebilir, merak ettiklerinizi mail, mesaj veya yorum aracılığıyla sorabilirsiniz. İletişim adreslerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir