Blog Hakkında…

   Blog Açma Nedenimiz ?

      Hepimizin de bildiği gibi Türkiye’miz bir çok konuda gelişmiş ülkelerin oldukça gerisinde. Bunlardan biri de ‘dil ve konuşma bozuklukları’.

      Amerikada 1900’lü yıllarda tanınmaya ve ilgili dernekler kurulmaya başlanmışken ülkemizde son yıllarda öneminin farkedildiği bir alan. Bundan dolayı bilgi edinebileceğimiz Türkçe kaynak bulma olasılığımız yok denecek kadar az. Buna karşın bilgimizin eksik olduğu diğer konularda olduğu gibi etrafta dolanan yanlış bilgiler oldukça fazla.* Bu yanlış bilgileri düzeltebilecek en doğru kişiler bu alanda eğitim almış uzmanlar. Ama ilk lisans mezunlarını 2016 yılında vermiş bir bölümün uzmanlarına ulaşmak maddi ve manevi olarak yeterince kolay değil. Özellikle küçük bir şehirde yaşıyorsanız.

      Her bilgiye (doğru veya yanlış) internet üzerinden ulaşabildiğimiz günümüzde dil ve konuşma bozuklukları konusunda internette bile yeterince Türkçe bilgi yok ve bir çoğumuz yabancı kaynakları araştırabilecek kadar yabancı dile sahip değiliz.

     Biz de bunları göz önünde bulundurarak, özellikle bir uzmana ulaşma şansları düşük olan bireylere yardımcı olabilmek, doğru yönlendirmelerde bulunabilmek için, hem de çocuklarının gelişimine daha fazla fayda sağlamak isteyen ebeveynlere destek olabilmek için bu blogu açmaya karar verdik.

   Blogun içeriği?

     Bu blogda sık görülen dil ve konuşma bozukluklarını, bunların bilinen nedenlerini, dil ve konuşma bozukluklarına sahip olan bireylerin veya böyle bir çocuğa sahip olan ebeveynlerin neler yapmaları gerektiğini, dil ve genel gelişimlerine destek olabilmek için ebeveynlerin çocuklarıyla oynayabilecekleri oyunları ve daha bir çok şeyi sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

cocukvedil

Dil Konuşma Ses ve Yutma Bozuklukları Uzmanı Dkt.Tuba KAYA

Blog Hakkında…” için 5 yorum

 • 31 Ağustos 2017 tarihinde, saat 2:30 pm
  Permalink

  Hayirli olsun yolun acik olsun.

  Yanıtla
 • 17 Eylül 2018 tarihinde, saat 12:03 pm
  Permalink

  Hayırlı olsun inşallah her zaman yolunuz açık olsun 😊😊

  Yanıtla
 • 21 Kasım 2019 tarihinde, saat 10:28 am
  Permalink

  Tuba hanım kanıta dayalı bilgilerinizi mizacınızla birleştirip yazdığınız bilgilendirici yazılar eminim ki çoğu insana fayda sağlıyordur. Öğrenme ve insanlara faydalı olma sevginizin daim olması dileğiyle… Sevgiler.

  Yanıtla
  • 10 Aralık 2019 tarihinde, saat 11:55 pm
   Permalink

   Bu güzel yorumunuz ve dilekleriniz için çok teşekkür ederim Sıla hanım…

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir