BİR ÇOCUĞUN BİLDİKLERİ

Bebekler, doğdukları günden itibaren dili öğrenmeye başlarlar. Çoğu çocuk, yaklaşık 10-12 aylık bir zamana kadar anlamlı konuşmaya başlamasa da, isteklerini ve ihtiyaçlarını çeşitli yollardan iletir. Peki, bir çocuk ne zaman neleri bilmeli? Bir çocuğun konuşmasını ve dil gelişimini anlamanıza yardımcı olması için aşağıdaki bilgileri kullanabilirsiniz.

Bütün çocuklar aynı mıdır?

Hayır kesinlikle değil! Çocuklar farklı adımlarla gelişir ve bu gelişmede birçok farklı faktör rol oynamaktadır. Bu nedenle, bir çocuğun gelişimini sadece aşağıda verilen bilgilere dayanarak değerlendirmeyin; bunu yalnızca genel bir kılavuz olarak kullanın.

Aylara Göre Gelişim Basamakları

1 – 6. Ay

Bu aşamada, çocukların birincil iletişim biçimi ağlama ve jestlerdir. Altıncı aya doğru, sesli oyunlarda artış ve babıldamalar gözlemleyebilirsiniz. Alıcı dil bu zamanda gelişmeye başlar. Erken ses gelişimi de bu süre içinde başlar.

Ağlama:

Ağlama, bebeklerin o anki ihtiyaçlarını ifade etmek için kullandığı iletişim biçimidir. Açlık, rahatsızlık, ağrı, kucakta tutulma isteği veya uykusuzluk gibi farklı mesajları aktarmak için farklı şekillerde ağlarlar.

Jestler:

Jestler, iletişimin sözel olmayan formudur ve ihtiyaçları/isteklerini sesletimler olmadan dile getirirler. Bu ay; jestleri, kol ve bacakları hareket ettirmeyi, başını çevirmeyi ve gülümsemeyi içerebilir.

Alıcı dil:

Çocukların alıcı dili, insan seslerini tanıyabilme becerisi ile başlar ve bunlar genelde onları rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Ayrıca başlarını seslere çevirmeye ve gülümsemeye başlayabilirler. Büyüdükçe, konuşmacının hislerini ses tonundan anlamaya başlarlar, özellikle konuşmacı kızgın olduğunda.

Ses gelişimi :

Ünlü sesler, bir çocuğun genellikle ilk kullandığı seslerdir. Ünsüz gelişimi başladığında, ağzın arkasında üretilen ünsüzler gibi (/ k / veya / g /) bazı sesler duymaya başlayacaksınız. Bu zaman diliminin sonuna doğru, ünlü ve ünsüz seslerin birleşimini görebilirsiniz.

7-12 Ay

Bu dönemde gelişim oldukça hızlı olacaktır ve çocuğunuzun konuşma kalıplarınızı taklit etmeye başladığını fark etmeye başlayacaksınız. Jestler, anlam kazanarak sosyal jestlere dönüşür. Bu dönemde her ne kadar ağlamayı jestleri ile birleştirerek, temel iletişim biçimi olarak kullansa da, babıldamalar artar. Ayrıca anlama becerileri de büyük ölçüde artacaktır. Ses gelişimi, daha fazla ünsüz ve ünlü kombinasyonların eklenmesiyle ve anlamlı konuşmanın başlangıcıyla devam eder.


Babling:

Çocuğunuz bu aşamaya geldiğinde, babıldamalar daha anlamlı bir konuşma haline gelir. Çocuklar, nesneleri adlandırmak için sözcük benzeri ifadeler kullanmaya başlar. Sürekli kullanılırsa, bu sözler anlamlı bir konuşma haline gelir.

Alıcı Dil:

Çocuklar, nesnelerin isimlerini anlamaya başlarlar. Her ne kadar bir çocuğun alıcı dili artıyor olsa da, konuşmacıyı tamamen anlamak için sözel olmayan ipuçlarına da dikkat gereklidir. Bu aşamanın sonuna doğru, çocuk basit komutları izleyebilecek ve adını, göz, ağız ve burnu gibi bazı vücut parçalarını tanıyacaktır.

Ses Gelişimi:

/ k / ve / g / sesleri ile birlikte, ağzın önünde üretilen seslerden ünlü seslerin kombinasyonları ile daha fazla ses duymaya başlayacaksınız. (/ b /, / p /, / m /). Çocuklar ayrıca vokal oyunlar yapacak ve ünlü-ünsüz kombinasyonlarını tekrar edeceklerdir.

13-36 ay

Bu aşamada çocuklar dil gelişiminde büyük adımlar atmaktadır. Babıldamalar anlamlı kelimeler haline gelir ve ses gelişimi devam eder. Algısal olarak, becerileri büyük adımlarla ilerlemeye devam eder.

Babbling/ Anlamlı Konuşma:

Bu aşamanın başlarında, çocuk anlamlı sözcükleri jargonlar ile harmanlarlar. Ancak, daha sonra, çocuğun kelime dağarcığı 200’den fazla sözcüğü kapsayacak şekilde genişler. Çocuklar, ortak nesneleri isimlendirebilir ve 2-3 kelimeyi cümleler halinde birleştirebilir.

Alıcı Dil:

Bu ayların başında bir çocuk, istekler üzerine nesneleri anlamalı ve tanımlamalıdır. Bu beceri, şu anda bir çocuğun görüşünde olmayan nesneleri kapsayacak şekilde genişler. Bu aşamanın sonuna doğru, bir çocuk iki adımlı komutları takip edebilir. Çocuğun alıcı dili, yaklaşık 3-4 yaşına kadar daha yavaş ilerleyen ifade edici dil ile birlikte hızla gelişmeye devam eder.

Ses Gelişimi:

Alıcı dil gibi, bu aşamada ses gelişimi hızla ilerlemeye devam eder. / n /, / t /, / d /, / h /, / k / ve / g / ünlü seslerini duymaya başlayacaksınız. Konuşmaları, / r / için / y / seslerinin yer değişimini içerebilir. Bu normaldir ve / r / sesinin gelişimi tamamlanmadığı için olan bir durumdur.

Bu bilgileri yalnızca genel bir kılavuz olarak kullanın. Çocuğunuzun, dil ve konuşma gelişiminin normal ilerlemediğini düşünüyorsanız, bir dil ve konuşma terapisti ile görüşün. Gözlemci ve sevgi dolu bir ebeveyn olun ve çocukların gelişimlerinin farklı hızlarda olabileceğini unutmayın. Her şeyden önce, çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz vakitlerin tadını çıkarın.

Kaynak: https://www.superduperinc.com/Handouts/Handout.aspx

cocukvedil

Dil Konuşma Ses ve Yutma Bozuklukları Uzmanı Dkt.Tuba KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir