ÇOCUKLARDA ERKEN SES GELİŞİMİNE YARDIMCI ŞARKILAR VE TEKERLEMELER

Çocuklara günlük olarak kitap okumak, erken konuşma seslerini, okuma öncesi becerileri, kelime bilgisi ve temel kavramları geliştirmeye yardımcı olur. Tekerleme ve çocuk şarkılarının da bu önemli gelişim alanlarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Bu doğru! Tekerlemeler ve çocuk şarkılarındaki ritim, kafiye ve tekrar eden kelimeler, konuşma sesleri farkındalığını geliştirmeye yardımcı olur. P, b, t, d, k, g ve m gibi erken gelişmekte olan seslerle dolu şarkıları söyleyerek, onlara dinleme ve konuşma becerileri konusunda “avantaj” sağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki tekerleme ve / veya çocuk şarkıları, gelişmekte olan erken konuşma seslerini hedeflemek için idealdir. Her şarkıda / tekerlemede bir sesin kaç kez oluştuğu aşağıda listelenmiştir.


k g p b m t d
Kırmızı Balık 14 3 1 1 5 6 3
Mini Mini Bir Kuş 9 1 3 3 6 3 6
Küçük Kurbağa 17

2 2
3
Ali Babanın Çiftliği 6 3
28 4 16 14
Köpeğim Hav Hav Der 10 10 5 8 12 10 16
Pazara Gidelim 5 7 21 4 16 4 8
Üşüdüm Üşüdüm 5

6 9 4 10
Portakalı Soydum 13
3 5 13 4 9

Gelişen sesleri vurgulamaya alıştığınız zaman, diğer birçok şarkı ve tekerlemede bunları fark etmeye başlayacaksınız. Bu seslerin farkında olun ve çocuğunuzla konuşurken bunları vurgulayın, genellikle dinlerken yüzünüze bakmasına izin verin. İyi bir konuşma modeli olarak çocuğunuzun daha iyi dil ve konuşma becerilerine sahip olmasına yardımcı olun!

Kaynak: https://www.superduperinc.com/Handouts/Handout.aspx

cocukvedil

Dil Konuşma Ses ve Yutma Bozuklukları Uzmanı Dkt.Tuba KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir