DİL BİLGİSİ, KELİME VE HİKAYE ANLATIMI İÇİN MÜDAHALEYE CEVAP PROGRAMI (RTI)

language Lab ™, İngilizce dil yetenekleri sınıf düzeyindeki standartların altına düşen ilköğretim öğrencileri (K-4 sınıfları)  için müdahaleye cevap programıdır (RTI). Language Lab ™  öğrencilerine; odaklanılmış, yoğun ve sistematik 15 saatlik bir eğitim verir. Programın amacı, öğrencilerin dil ve konuşma terapisine ihtiyaç duymaması için yardımcı olmak ve normal sınıf ortamında kalabilmektir. Language Lab ™ ‘da öğretilen dil becerileri eyalet eğitimi standartlarıyla uyumludur ve dinleme, konuşma ve okuma becerilerini geliştirir.

Language Lab ™, 2. Sınıf veya 3. Sınıfa giden öğrencilere normalde haftalık 60-90 dakikalık bir özel eğitim tavsiyesi vermeden önce 2-4 kişilik gruplar halinde dil müdahalesi sağlar. Müdahaleye cevap programı (RTI) 5 alandan oluşur; Beceri Alıştırma Alanı, Dinleme ve Öğrenme Alanı, Sesli Konuşma Alanı, Ev Ödevi Bağlantıları. 30 dakikalık bir oturumda (haftada 2-3 gün), öğrenciler dört alanda dönüşümlü olarak yer değiştirirler. İlk üç alanda özel olarak dilbilgisi ve kelime bilgisi öğretilirken, dördüncü alanda anlatı becerilerini hedeflenir. Language Lab ™ ayrıca, tüm beceriler için ödev sağlayan bir Ev Ödevi Bağlantıları çalışma kitabı da içerir.

Language Lab™ şunları hedefler : fiiller (düzenli ve düzensiz kipler); zarflar; isim (düzenli ve düzensiz çoğullar, sıfatlar ve bağlantılı konuşma (bağlaçlar, bağlaçlar, negatifler, doğrudan ve dolaylı nesneler). Ayrıca anlatı becerileri için 3 düzeyde (Anaokulu, 1-2. Sınıf ve 3-4. Sınıf) yazı dersleri içeren hikaye alanı vardır. Öğrenciler bir öyküyü tekrar anlatmak, bir öykü oluşturmak ve yarattığı öykülere “ışıltı” ve bütünlük katmak için temel öykü dilbilgisi bileşenlerini kullanmayı öğrenirler. Bu yazılı hikaye alanı derslerinde , dil ve konuşma terapisti hedef dil becerileri kullanımını yakından izler. Language Lab™ kültürel olarak farklı 3 okul bölgesinde test edildi ve öğrencilerin %81’ inden fazlası (n=26) beklenen oranların dışında kaldı ya da gelişim gösterdi. Language Lab ™ , olası bir dil bozukluğu ve / veya öğrenme güçlüğü için bir yönlendirmeye ihtiyaç duyan öğrencilerin erken tanılanmasında yardımcı olmuştur.

Language LAB ™ müdahalesine kim adaydır?

  • K-4. Sınıf öğrencileri
  • İngilizce konuşucuları
  • Öğrenciler sözel dilde sınıf düzeyi standardında olmamalılar
  • Okuduğunu anlamada evrensel taramalarda bekleneni karşılamayan ve Language Lab™ Taraması üzerinden beklenenleri karşılamayan öğrenciler

Language Lab ™ müdahalesini kimler sağlar?

Language Lab™ müdahalesini dil ve konuşma terapistleri sağlar. Dil ve konuşma terapisi lisanslı asistanları veya paraprofesyonelleri Language LAB ™ ‘i kullanıcı belgeleri ve ilçe politikalarına uygun olacak şekilde uygulayabilir ve yönetebilirler. Language Lab™ katılımcı öğrencilerin sayısını karşılayabilecek bir dil ve konuşma terapistinin odasında ya da okuldaki başka bir odada ( yönetici onayı ile) uygulanabilir.

Okul bölgelerinde, Language LAB ™ uygulamak için gerekli malzemeler nasıl elde edilir?

Okullar, genel eğitim fonları, Title I fonları, kategorik bütçe fonları veya erken müdahale hizmetleri için federal özel eğitim (IDEA, Kısım B) fonlarının% 15’ini kullanarak Language Lab ™ ‘i satın alabilir. Language LAB ™ Kiti, programın uygulanması için gerekli tüm malzemeleri içerir.

Language Lab™ ‘in faydaları nelerdir?

Language Lab ™ genel eğitim ilkokul öğrencileri için anaokulundan dördüncü sınıfa kadar sözel dil becerilerinde göreceli zayıflıkları gösteren bir müdahaleye cevap programı olarak etkili olmuştur. Language Lab ™ aracılığıyla sözel dilde yapılandırılmış şekilde müdahale edilir:

  • Anlatım/hikaye anlatımı aktiviteleri aracılığı ile bağlantılı dildeki hedef becerileri ve sentaktik, semantik ve pragmatik becerileri hedef alınan 15 saatlik kanıtlanmış bir eğitim programıdır, öğrenci bunlara uygun alıştırmalardan yararlanır ve pratikler yapar.
  • Öğrenciler; dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerinin gelişimini desteklerken, sözel, okur-yazarlık dil becerilerine köprü kuran 15 saat odaklı müdahale programı alır.
  • Etkileşimli interaktif öğrenme etkinlikleri dizisi, her müdahale oturumu boyunca beceri öğretimini ve bağlantılı dilde hedef becerilerin toplu uygulamasını birleştirir.
  • Müdahaleye cevap vermeyen olası dil öğrenme güçlüğünü erken tanılayabilir.

Kaynak: https://www.superduperinc.com/Handouts/Handout.aspx

cocukvedil

Dil Konuşma Ses ve Yutma Bozuklukları Uzmanı Dkt.Tuba KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir