EVDE YARATICI ARTİKÜLASYON ÇALIŞMASI: TÜM AİLE İÇİN EĞLENCE!

by Keri Spielvogle, MCD, CCC-SLP

Evde artikülasyon becerileri üzerinde çalışmanın yeni bir yolunu mu arıyorsunuz? Ya da artikülasyon terapisine çocukların ilgisini artıracak yeni ve farklı bir yol mu? Bu oyunu deneyerek artikülasyon terapisini çocuklarınız için eğlenceli ve heyecan verici hale getirin. Bu, tüm çocukların eğlenmesi için bir etkinliktir!

Eğlenceli Artikülasyon Çalışması… “Kutunun içinde ne var?”

1) Sık kullanılan ev eşyalarını ve çocuğunuzun oyuncaklarını kullanarak bir “Gizemli Kutu” yapın. Uygun büyüklükte bir kutunun üstüne bir delik açın. Deliğin çocuğunuzun elinin ve bir nesnenin geçebileceği büyüklükte olmasına dikkat edin.

2) Çocuğunuzun kutuyu istediği şekilde süslemesine yardımcı olun. Bu, çocuğa etkinliğe katıldığını hissettirir ve harika bir dil gelişim etkinliği sağlar.

3) Terapide ne üzerinde çalıştığı hakkında dil-konuşma terapistinizle konuşun.

Sorulması gereken bazı sorular şunlardır:

Terapide hangi ses / sesler üzerinde çalışıyor?

Her ses ile ilgili hangi pozisyon / pozisyonlar üzerinde çalışıyor? (Temel olarak, ilgili ses sözcüğün başlangıç pozisyonunda mı, orta pozisyonda mı, yoksa son pozisyonda mı çalışılıyor.) Örneğin, “kitap” sözcüğünde / k / sesi başta, “dokuz” sözcüğünde / k / sesi ortada ve “balık” sözcüğünde ise /k/ sondadır.)

Hangi seviye üzerinde çalışıyor? ( Terapistin çocukla çalıştığı, her biri gittikçe zorlaşan farklı seviyeler vardır. “En kolay” seviyesi izole üretim veya tek başına “k” sesidir. Daha sonra, “k” sesi bir hece içerisinde belirli bir konumda (örneğin, “ka” , “Aka” veya “ak” olarak çalışılacaktır.) Daha sonra, sözcük düzeyi ( kitap, dokuz, balık), sözcük grubu (yani, “kitabın sayfası ;” “dokuz balık”), daha sonra cümle düzeyi (“Bir kitap okudum” veya “Balıklar suyun içindedir”) Son olarak, tutarlı üretim için ilgili ses konuşma sırasında izlenir.)

4) Çocuğunuzun hedef sesini içeren 10-15 nesne, harf kartı veya hece kartları seçin ve çocuğunuz görmeden bunları Gizemli Kutu içerisine saklayın.

5) Çocuğunuza bir nesne / kart seçtirin ve seçtiği nesnenin ismini söylemesini isteyin. Daha sonra bu nesneyi iletişim amacıyla bir cümle veya soru içerisinde kullanmasını isteyin.

6) Çocuğunuz tüm nesneleri görene kadar devam edin ve tüm basamakları tamamlayın.

7) Daha eğlenceli hale getirmek için, kutuya çocuğunuzun tutabileceği veya yiyebileceği bir “sürpriz” koyun!

Yaygın olarak hatalı üretilen sesler için bazı nesne önerileri şunlardır:


BAŞTA ORTADA SONDA
K Kalem Makas Balık

Kapı Basket Eşek

Kitap Baykuş Yüzük

Keçi Oklava Bebek

Köpek Takvim Pamuk
L Lamba Alarm Göl

Leylek Elma Çatal

Lastik Albüm Kol

Limon Balon Davul

Leblebi Gözlük Marul
S Sabun Asker Patates

Sakal Mısır Makas

Sucuk Askı Domates

Sepet Aslan Otobüs

Silgi Fasulye Tenis
Ş Şeker Akşam Kuş

Şemsiye Aşure Kış

Şapka Kaşık Ateş

Şampuan Eşek Alkış

Şurup Beşik Baykuş
R Resim Araba Çamur

Rende Arı Demir

Radyo Fırça İncir

Reçel Hırka Mısır

Bu aktivite her çocukla ve tüm seslerle birlikte kullanılabilir. Biraz yaratıcılık ile, artikülasyon çalışmasını daha eğlenceli hale getirebilirsiniz!

Kaynak; https://www.superduperinc.com/Handouts/Handout.aspx

cocukvedil

Dil Konuşma Ses ve Yutma Bozuklukları Uzmanı Dkt.Tuba KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir