HAYAT DİL İLE DOLU!

Dil, hayatın çok büyük bir parçasıdır. Düşünmek, bilgileri işlemlemek, okumak, hesaplama yapmak, sorunları çözmek ve öğrenmek için dile ihtiyaç duyarız. Dil yeterliliğini değerlendirmek için ulusal standart testleri kullanıyoruz.

Çocuğun önce sıralama, organizasyon ve zamanlama becerileri açısından okula hazır olması gerekir. Bunların hepsi dil tabanlı düşünce süreçleridir. Çocuğun okuldaki bir gününü düşünün; düşüncelerini ifade eder, sosyalleşir, matematiksel hesaplamaları yapar, sınıfta yüksek sesle hikaye okur, oyun oynar belki hikaye yazar. Bu görevler sözcük bilgisi, sözcük anlamı, dil bilgisi, fonetik bilgi, cümle yapısı bilgisi, pragmatik hafıza ve kendini ifade etme becerilerini içerir. Bunlar dil temelli becerilerdir.

Dil tarihin, matematiğin, bilimin, okumanın bir parçasıdır. Kelime işleme zorluğu veya zayıflığı olan bir çocuk tüm alanlarda zorluk yaşayacaktır.

Dil bozuklukları dikkat eksikliği /hiperaktivite bozukluğu ve öğreme güçlükleri ile birlikte de gözlenebilir. Bu durumlarda çocuk öğrenmede ve bilgiyi tutmada daha büyük bir mücadele verir ve ilerleme sağlaması için organizasyonel stratejilere, gözlemlere ve çoklu duyusal ipuçlarına ihtiyaç duyabilir.

Sınıfınızı dil dostu haline getirmenin bir çok yolu var. İşte size birkaç öneri:

  • Mevcut öğrenme temalarınızı güçlendirecek panolar oluşturun.
  • Çocukların her gün öğrendikleri yeni kelimeleri yazdıkları bir ‘’kelime defteri’’ tutmalarını sağlayın.
  • Çocukları yapılandırılmış grup sohbetlerine dahil edin ve dilbilgisi kurallarını inceleyin .(Bugün teneffüs sırasında neler olduğunu tartışalım.)
  • Çocuklara konuşulan dile ait ifadeler çizdirin. Örneğin kitaptaki bir karakteri tanımlayın ve çocuğun çizmesini isteyin, kitaptaki açıklama ile uyuşup uyuşmadığına bakın.
  • Sözcükleri öğretmeden önce tanımlamak ve ilişkilendirmek için önceden seçin.
  • ‘’ Tabu’’ gibi dil tabanlı oyunlar oynayın. Oyun sırasında dil konusunda zorluk yaşayan öğrencileri not edin.

cocukvedil

Dil Konuşma Ses ve Yutma Bozuklukları Uzmanı Dkt.Tuba KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir