ROL YAPMA OYUNLARIYLA HARİKA KONUŞMA & DİL BECERİLERİ!

Çocukların sevdiği öykü kitapları, çeşitli dil ve konuşma becerilerini geliştirmek ve uygulamak için harika bir fırsat sağlar. Yaratıcı sahneler (ör. Maskeler, kostümler, düzenlemeler vb.) ekleyerek ve hikâyeleri harekete geçirerek eğlenceli rol yapma oyunları oynayın.

Dil Becerilerini İçin Rol Yapma Oyunu Nasıl Kullanılır?

Öykü kitaplarını dil becerileri oluşturmak için kullanmanın birçok yolu vardır. Daha fazla dil becerisini içermesine yardımcı olmak için kitap dikkatle seçilmelidir. Hedeflenecek bazı alanlar şunlardır:

İstekte Bulunma -> Çocuğun bilgiyi, nesneleri ve eylemleri talep etmesi için rol verin. Örneğin, içinde domuz ve kurt geçen bir hikaye kitabında, çocuğun kurt rolünü oynamasına izin verin ve siz de domuz rolünü oynayın. Mukavva kutularla evler yapın ve ortamı değiştirin. “Kurt”un, “Küçük domuz, küçük domuz, lütfen beni içeri al” diyerek bir eylem istemesi gerekir. Ayrıca, oyun için gerekli olan bir şeyi ortadan kaldırın ve çocuğun bunu istemesini sağlayın. (Örneğin, mukavva evler.)

Karşılaştırma -> Benzerlikler ve farklılıklar gibi görsel karşılaştırmalar kullanın (boyut, renk, tip, yaş, cinsiyet gibi) Öyküye bağlı olarak, duygular (iyi, kötü, mutlu, üzgün vb) gibi birçok karşılaştırma kullanabilirsiniz.

Kelime İnşa Etme -> Çocuğun karakteri hakkında konuşabilirsiniz. Örneğin, çocuk Kırmızı Başlıklı Kız’da “kurt” olursa, kurt hakkında konuşabilirsiniz.(yaşam alanı, özellikleri, karşıtlık vs.)

Sıra alma -> Çocuğa bu her karakterin konuşma veya hareket sırası geldiğini hatırlatarak bu pragmatik beceriyi geliştirin. Gerekirse kitaptaki metni güçlendirin. Bu önemli pragmatik beceriyi günlük yaşama taşıyın.

Ses- kafiye farkındalığı -> Aynı sesle başlayan ve/veya biten, aynı ünlü sesi içeren ya da kafiyeli kelimelere dikkat çekin. Sözcük dağarcığındaki kelimeleri bazen bilerek yanlışlıkla yapmış gibi karıştırarak çocuğun sizi düzeltmesine izin verin ve ses farkındalığını arttırın. Çocuğun da ilave kafiyeli kelimeler düşünmesini bekleyin. Bütün anlamsız kelimeleri kafiyeli ise kabul edin.

Sosyal Etkileşim -> Etkinliğe katılan birden fazla çocuk varsa, çocukların sosyal etkileşimlerini gözlemleyin ve koçluk yapın. Gerekirse, spontan konuşmaya cesaretlendirin, uygun davranış isteyin ve model olun.

Rol yaparak oynama; giyinme, yemek pişirme, doktora gitme, alış veriş yapma gibi günlük rutinleri öğrenirken işe yarar. Bu konuları içeren birçok kitap vardır. Çocukla rolleri aşağıdakilerle değiştirin:

• “Doktor” olduğunuz sırada çocuğun “hasta” rolünü üstlenmesine izin vererek genellikle diş hekimi veya doktor ziyaretiyle ilgili korkuyu hafifletin. Ardından çocukla rol değiştirin. Bu aynı zamanda doldurulmuş hayvanlar kullanılarak oynandığında da işe yarar.

•Alışveriş oyunu oynayarak paranın anlamını öğretin. Gıdayı taklit edin ve ihtiyacınız olan ürünlerin bir listesini yapın. Nakit para ile alışveriş yaparal çocuğa öğeleri “satın”. Çocuğun ne alacağınızı hatırlamanıza ve parayı doğru saymasına yardımcı olmak için rolleri değiştirin.

• Yemek pişirmek çocuk için eğlencelidir. Onun bakıcı rolü üstlenmesine izin verin ve yemek yapmasına yardımcı olun. Çocuğa dengeli bir öğünü öğretmeye çalışın. Çocuklar bu rol yapma oyununa bayılacaktır.

Rol Yaparak Oynama, çocuğu oyunlara dahil etmek için eğlenceli bir yoldur!

Kaynak; https://www.superduperinc.com/Handouts/Handout.aspx

cocukvedil

Dil Konuşma Ses ve Yutma Bozuklukları Uzmanı Dkt.Tuba KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir