Şarkı Söyleme ve Oyun Oynama:

Çocuğunuzun Dil Gelişimini Destekleme ve Eğlenceli Vakit Geçirme Fırsatları

Çocukların çoğu aileleriyle vakit geçirmeye bayılır. Çocuklarınıza oyun oynamak ve şarkı söylemek için vakit ayırdığınızda onlar bu durumdan çok büyük bir zevk alırlar. Bu eğlenceli aktivitelerin, birçok dil becerisini de geliştirdiğini biliyor muydunuz? Çocuğunuzla biraz eğlenmek ve aynı zamanda dil becerilerini geliştirmek için aşağıda verilen önerileri kullanabilirsiniz.

  • Daha İyi Bir Dil İçin Şarkı Söyle

Çocuğunuza sözleri tekrar eden şarkılar söyleyin. Bu harika ve eğlenceli aktivite çocuğunuzun kavramları, kategorileri, sözcükler arası ilişkileri, kelimeleri sıralamayı ve yeni sözcükleri öğrenmesine yardım eder.

Örneğin, “Ali Babanın Çiftliği” şarkısı çocuklara çiftlik hayvanlarını ve hayvanların çıkardığı sesleri öğretir. Çocuklarınızın şarkısını söylemek istedikleri hayvanları seçmesine izin verin. Bu, çocukların bir kategorideki nesneleri isimlendirmesi ve farklı sesleri doğru hayvanlarla eşleştirmesi konusunda pratik yapmalarına yardımcı olur. Şarkıyı “Ali Babanın Hayvanat Bahçesi” olarak değiştirip farklı hayvanları ve hayvan seslerini ekleyin. (kaplan, maymun, fil gibi).

Değişiklik sağlamak için “Ali Babanın Manavı” şarkısını söylemeyi deneyin. Çocuğun hangi nesneleri kullanacağına ve ne hakkında şarkı söyleyeceğine karar vermesine izin verin. Örneğin, çocuklar ‘Ali Babanın bir manavı var. Manavında elmaları var. Parlak kırmızı kabuk; parlak kırmızı kabuk; orada kabuk, burada kabuk; her yer de kabuklu’ şeklinde şarkıyı söyleyebilir. Çocuğunuzla beraber söylemek için diğer şarkılar “Beş Küçük Maymun”, “Otobüsün Tekerleği” olabilir.

  • İyi Dil Becerilerini Gözetlerim

Çocuklarla kaliteli oyun oynamak için bir başka oyun önerisi: “Ben Casusum”. Bu oyun akıl yürütme, anlatma ve dinleme becerilerinin gelişimine yardımcı olur. Çocuğunuzun becerileri ilerledikçe renkleri, boyutları, fonksiyonları veya durumları kullanın ve daha tanımlayıcı sözcükler isteyin.

İpuçlarını sıralı verin ve cevabı tahmin edin. Örneğin:

  • “Mavi bir şeye bakıyorum.”
  • “Yuvarlanan bir şeye bakıyorum”
  • “Bulaşıkları yıkarken kullanılan bir şeye bakıyorum.”
  • “Gökyüzündeki bir şeye bakıyorum.”
  • “Küçük, kırmızı, kabuklu bir şeye bakıyorum.”

Bu oyunu arabada, dışarıda ve evde oynayın. Çocuğunuz tahmin etmekte zorlanırsa ipuçları verin. İlerleyen aşamalarda zorluğu arttırmak için bu oyunun farklı varyasyonlarını kullanın, “… bir şey düşünüyorum”

  • Dinle ve Yardım et, ama Düzeltme!

Çocuklar dili öğrenirken sık sık hatalar yaparlar. Yanlış sözcük söyleyebilirler ya da cümle içerisindeki sözcükleri karıştırabilirler. Oyun oynamak, çocukların bu hataları fark etmesi ve dili doğru bir şekilde nasıl kullanacaklarını öğrenmelerine yardımcı olması açısından harika bir zaman sunmaktadır. Bazen çocukların öğrenmelerine yardımcı olmanın en iyi yolu cümleyi doğru şekilde tekrar etmektir. Örneğin çocuğunuz, “Baba kikatı unuttu.” dediğinde, siz “Evet, Baba kitabı unuttu” şeklinde çocuğunuzu yanıtlayın. Düzeltilen sözcüğü daha yavaş ve daha yüksek sesle vurgulayın ancak çocuğunuzu düzeltmeye zorlamayın.

Bu tarz hatalar yapmak çocukların dil gelişimleri için normal bir süreçtir. Genellikle çocuğunuzun dil öğrenmesine yardımcı olmanın en iyi ve en kolay yolu, çocuğunuza iyi bir model olmaktır.

İyi Eğlenceler!

cocukvedil

Dil Konuşma Ses ve Yutma Bozuklukları Uzmanı Dkt.Tuba KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir