SEREBRAL PALSİ’Yİ TANIYALIM

Serebral Palsi (CP) beynin motor hareketlerini kontrol eden kısımlarının hasarlanmasından kaynaklanan bir bozukluktur. Bu, serebral palsili bir çocuğun vücudundaki kasları kontrol etmede zorluk çektiği, motor becerilerinin sınırlı olduğu, konuşma güçlüğü ve / veya azalmış biliş ve öğrenme güçlüğünün olduğu anlamına gelmektedir. Bazı görüşler, serebral palsi teşhisi konulan çocukların % 50’sinde çeşitli formlarda görme bozukluğu olduğuna işaret ediyor. Zedelenme doğumdan önce, doğum esnasında ya da doğumdan aylar sonra olabilir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaklaşık 500.000 kişi serebral palsi’lidir.

Serebral palsinin üç ana tipi

Athetoid serebral palsi, kas tonusunu etkiler ve düşükten normale ve bazen de yüksek seviyelere çıkartabilir. Çocukların genellikle yüzleri, kolları ve üst bedenleri (alt ekstremiteler daha az) rastgele istemsizce hareket eder. Bu çocuklar ayrıca, gövdelerini sabit, dik konumda tutmakta güçlük çekerler ve dengeyi korumak için genellikle dış gövde desteğine ihtiyaç duyarlar. Bu çocukların çoğunda görevleri tamamlamak için çok fazla çalışma ve yoğunlaşma gerekir. Örneğin, bir oyuncağa ulaşmak , kas tonusundaki dalgalanmalar ve istemsiz hareketler nedeniyle, doğru yerde elini atmayı zorlaştırır. Bu tip serebral palsi tüm olguların yaklaşık% 20’sinde görülür.

Ataksik serebral palsi denge ve derinlik algısını etkiler. Ataksik serebral palsili çocukların hareket koordinasyonunda zayıflık ve yazı yazma gibi ince motor işlevleri yaparken titreme veya sarsaklık yaşarlar. Bu tip serebral palsili bazı çocuklarda kas tonusu düşüktür. Bu tip serebral palsi, tüm vakaların% 10’dan azında görülen nadir bir türdür.

Spastik serebral palsi, kas hareketlerini ve abartılı refleksleri etkiler. Bu çocuklar sıklıkla gerginleşmiş kasları yüzünden sınırlı hareket açıklığına sahiptirler. Aynı zamanda bir konumdan diğerine geçmek ya da elinden bir şeyler bırakmakta zorluk çekebilirler. Bu, tüm vakaların yaklaşık% 70’inde ortaya çıkan bir serebral palsi türüdür ve en yaygın olanıdır. Bu tür serebral palsili çocukların yaklaşık% 30’unda yukarıda belirtilen diğer türlerden birine de rastlanmaktadır. Bazı tıp uzmanları, bunu dördüncü bir serebral palsi türü olarak görür ve “Mikst tip serabral palsi” olarak adlandırırlar. Spastik serebral palsi, vücutta etkilenen bölgeye göre daha da alt bölümlere ayrılır. Bunlar arasında şunlar bulunur:

Hemipleji – vücudun bir tarafı etkilenir

Dipleji – başlıca bacaklar veya alt vücudu etkiler

Quadripleji – dört eklemin tümü ve genellikle baş ve gövde etkilenir

İki çocuğa da serebral palsi tanısı konmuş olsa bile, çocukların yetenekleri ve ihtiyaçları birbirinden çok farklı olabilir.

Serebral palsi tedavi edilebilir mi?

Beyin felci kalıcıdır, iyileştirilemez ve her çocuğu farklı şekilde etkiler. Şiddetli serebral palsili bir çocuk bağımsız yürüyebilmekte güçlük çekebilirken, başka bir çocuk yavaş ve gevşekçe yürüyebilir. Ne olursa olsun, erken tedavi gören çocuklar yürüme, beslenme ve giyinme gibi zorlayıcı görevleri yerine getirmenin yeni yollarını öğrenmek için daha büyük şansa sahiptir. Serebral palsili çocuklar aşağıdakiler gibi farklı müdahale türlerinden yararlanabilir:

Konuşma terapisi: Bu, çocuğun belirli dil ve konuşma becerilerini geliştirerek ve / veya bir iletişim cihazı gibi alternatif iletişim yöntemleri sağlayarak iletişim becerilerini geliştirmesine yardımcı olur.

Fizik tedavi: Bu, çocuğun oturması, yürümesi ve dengesini koruması ve / veya oturma, yürüme ve denge desteği ile çocuğa yardımcı olmak için uyarlanabilir ekipman sağlamada daha kuvvetli kaslar geliştirilmesine yardımcı olur.

Ergoterapi: Bu, çocuğun, ince motor becerileri gibi spesifik becerilerini geliştirerek ve / veya çocuğun bağımsızlığını artırmak için uyarlanmış donanım ve teknikleri çocuğa sağlayarak giyinme, yemek yeme, oyun oynama ve okul ödevlerini yapmak gibi günlük etkinliklere katılmasına yardımcı olur.

Tıbbi müdahale ise gerginleşen kasları ve sabit eklemleri gevşetmek için kas tonusunu kontrol eden/düzenleyen ilaç ve cerrahi müdahaleleri içerir.

Oyuncak ve aktivitelerle uyarmak

Serebral palsiye eşlik eden birden fazla engel olabilir, bunlar bir çocuğun oyun oynamak gibi gündelik işlere katılımına engel olabilir. CP’li çocuklar için uygun ve uyarıcı oyuncak bulmak bazen zor olabilir. Çocuğun katılımını teşvik eden ya da hayal kırıklığını azaltan oyuncaklar yerine yapabileceklerine odaklanan oyuncaklar tercih edilmelidir. Serebral palsili çocuklar genellikle daha az manipülasyona ihtiyaç duyacak şekilde tasarlanmış materyallerden yararlanırlar( uyarlanmış oyuncaklar). Çocuğunuzun özel ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak oyuncağı veya uyarlamaları belirlemenize yardımcı olması için terapistinize danışın. Serebral palsi hakkında daha fazla bilgi United Serebral Palsy http://www.ucp.org/ adresinden edinilebilir.

Kaynak; https://www.superduperinc.com/Handouts/Handout.aspx

cocukvedil

Dil Konuşma Ses ve Yutma Bozuklukları Uzmanı Dkt.Tuba KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir