SINIF İÇİNDE AKICI OKUMAYI GELİŞTİRME

3. sınıf düzeyindeki bir çocuğun dakikada 114 kelime okuyabileceğini biliyor muydunuz? Bu akıcı okumadır.  Akıcı okuma, metni hızlı, düzgün/pürüzsüz, doğal ve otomatik olarak yüksek sesle okuma becerisidir. Akıcı okumanın temel amacı sözcükleri tek tek çözümlemek yerine , sessizce okumak ve anlamaya yoğunlaşmaktır. Eğer okuyucu sözcükleri tek tek çözümlemeye çalışıyorsa, anlama yeteneklerini kaybederler ve okuduklarının tadını çıkaramazlar.

Son zamanlarda yapılan çalışmalar şunu gösteriyor; eğer bir çocuk aynı metni tekrar tekrar okursa sözcük tanıma hataları azalır, okuma hızı artar ve sesli okumaları gelişir. Dolayısıyla okuduğunu anlama becerileri gelişir. Araştırma aynı zamanda öğrencinin standardize okuduğunu anlama testlerindeki puanı ile akıcılığı arasında yüksek korelasyon olduğunu göstermiştir.

Sınıf içinde akıcı okumayı destekleyecek dört adım vardır:

Motivasyon: öğrencinin okumayı istemesi için motive olması gereklidir. Bunu başarmak için öğretmenler öğencilere; sık sık hikayeleri dinleme ve başkalarına okuma fırsatları yaratmalıdır. Okuma materyali olarak ise , öğrencinin kişisel olarak ilgi duyduğu şeyler onu okumayı istemesine daha çok teşvik edecektir. Sınıf içi okuma deneyimlerine farklı türdeki materyalleri eklemek, öğrencilerin ilgisini arttırmak için önemlidir.

Pratik: öğrencilerin okumaya alışması için ve ya aynı metinleri/hikayeleri tekrar tekrar okuyabilmeleri için onlara bol zaman sağlayın. Kasetçalar kullanmak ve öğrencilerin kendilerini kaydetmeleri iyi bir fikirdir. Koro okuma (sınıftaki herkesin birlikte okuması) ve ortak okuma (bir öğrencinin başka biriyle okuması) sınıftaki okuma rutinine de heyecan katacak!

Model Olma: öğretmenler öğrencilere akıcı okuma için her gün model olmalı ve onları da aynısını yapmaları için cesaretlendirmelidir. Temel çözümleme becerilerinde zorlanan öğrencilere eko okuma yardımcı olabilir; öğretmen 3-5 tane kelime öbeği okur, öğrenci aynı ifadeyi eko yaparak okur. Bu yöntemi kullanarak, öğretmen model olur ve gelişmekte olan okuyucuların hepsinin aynı anda çalışmalarına izin verir. Bu, öğrencilerin güven seviyelerini de artırmanın etkili bir yoludur.

Yardım Etme: Öğretmenler, öğrencileri kendi okumalarını izlemek ve dinlemek için teşvik ederek kendi kendini düzeltme becerilerini geliştirmeye yardımcı olmalıdır. Seçilen bir şeyi okuttuktan sonra “Okuduğumu anlamış mıyım?” sorusunu sormayı öğretin. Bu ayrıca öğretmenlerin öğrencilere resimleri, grafikleri ve altyazıları nasıl kullanacaklarını öğretmelerine yardımcıdır.

cocukvedil

Dil Konuşma Ses ve Yutma Bozuklukları Uzmanı Dkt.Tuba KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir