İşitme Kayıplı Çocuklar…

 

………………………………..

İşitme kaybı, çocuğun iletişim yeteneğini doğrudan etkiler. Çocuklar, çevrelerindeki sesleri duyarak ve taklit ederek dil ve konuşmayı geliştirir. Bu nedenle, çevredeki tüm sesleri duyamayan bir çocuk dünyayı anlamak, iletişim kurmak ve öğrenmek konusunda zorlanır.  

İşitme kaybının nedenleri genetik, enfeksiyon ve ya hasar sonucu olabilir. Çocuklar işitme kaybıyla  doğabilir (konjenital)veya bebeklik veya çocukluk döneminde işitme kaybını kazanabilir. Bir odyolog (işitme uzmanı) veya kulak burun boğaz uzmanı çocuğun işitme kaybının önemini ve çocuğa fayda sağlayacak herhangi bir tedaviyi belirlemeye yardımcı olabilir.  

 

Nasıl Duyuyoruz ?

Ses dalgaları, hoparlör gibi ses kaynağından dış kulağa gider. Dalgalar, kulak kanalından kulak zarına kadar devam eder ve titremesine neden olur. Kulak zarının titreşimi, orta kulaktaki kemikcikleri (malleus, incus ve zımbalar) yukarı-aşağı hareket ettirmeye başlar; bu hareket iç kulak veya koklea sıvısında dalgalar yaratır. Küçük tüyhücreleri kokleada bükülür ve işitme sinirini uyarır ve işitsel bilgileri beyne aktarır. Bu sistemde bir problem, işitme kaybına neden olur.   

                                                          hearing child vector ile ilgili görsel sonucu

İşitme Kaybının Türleri 

Bir çocuk işitme kaybı tanısı aldığında, odyolog kayıp türünü ve şiddetini belirler. İşitme kayıpları iletim tipi, sensorinöral tip veya mikst tip olabilir. Şiddet derecesi hafif ila ileri arasındadır. 

İletim tipi işitme kaybı, dış veya orta kulakta işitme sinyali kesildiğinde gerçekleşir. Bu, orta kulakta sıvı birikimi, Otitis Media gibi kulak enfeksiyonları veya kulak kanalında kulak kiri birikmesi gibi geçici koşullara bağlı olabilir. Diğer çocuklar işitme sinyallerinin bozulmasına neden olan kulak ve kulak kanalında bozulma olabilir. İlaç tedavisi veya cerrahi müdahaleler çoğunlukla iletken işitme kaybını tedavi edebilir ve düzeltebilir. Diğer çocuklarda işitme sinyallerinin bozulmasına neden olan kulak ve kulak kanalında malformasyon olabilir. İlaç tedavisi veya cerrahi müdahaleler çoğunlukla iletken işitme kaybını tedavi edebilir ve düzeltebilir. 

Sensorinöral tip işitme kaybı, iç kulak veya kokleadaki hasar veya malformasyondan kaynaklanır. Bu tip işitme kaybı genellikle kalıcıdır ve genellikle tıbbi veya cerrahi tedavi sorunu çözemez. Sensorinöral işitme kaybı olan çocuklar işitme sinyalini güçlendirecek veya hasar görmüş olan iç kulak yolu bypass edebilen işitme cihazları veya koklear implantlar gibi güçlendirme amplifikatör sistemlerinden sıklıkla yararlanabilirler.                                        

Mikst tip işitme kaybı, işitme kaybının iletken ve sensorinöral bileşenlerinin bir kombinasyonundan oluşur. 

 

İşitme Kaybının Şiddeti 

İşitme kaybının şiddetini belirlemek için, odyologlar çocuğun farklı ses tonunda ve ses düzeyinde ses algılamasını ölçerler. Perde seviyesi “frekans”, ses şiddeti seviyesi “gürlük” olarak adlandırılır. Odyolog, çocuğun işitme kaybının şiddetini ve şeklini gösteren “Odyogram” adlı bir grafik oluşturur (Çocuğun duyması gereken her frekanstaki ses şiddeti seviyeleri yer alır). İşitme kaybı hafif, orta, ileri, çok ileri veya bunların bir kombinasyonu olabilir. 

Hafif Derece İşitme Kaybı-Hafif derece işitme kaybına sahip bir çocuk, bir restoran gibi arka planda gürültüye sahip bir yerde, yumuşak/az şiddetli konuşmayı duymakta güçlük çekebilir. 

Orta Derece İşitme Kaybı-Orta derece işitme kaybına sahip bir çocuk, normal konuşmayı işitme konusunda sorun yaşayabilir. 

İleri Derece İşitme Kaybı– İleri derece işitme kaybına sahip bir çocuk, elektrikli süpürge sesine benzer bir yüksek sesle konuşmayı ve çevreyle ilgili sesleri duymakta güçlük çekebilir. 

Çok İleri Derece İşitme Kaybı-Çok ileri derece işitme kaybına sahip bir çocuk, köpek havlaması veya çim biçme makinesinin çalışma sesine benzer bir yüksek sesle konuşmayı duymakta güçlük çekebilir ya da yüksek sesli sesleri, bazı kuvvetlendirmeler olmadan duyamayabilir. 

 

Odyograma bakmak 

Odyolog, çocuğunuzun işitmesini test ettikten sonra, çocuğunuzun duyabileceği sıklıkları ve yoğunlukları grafikle gösterir. Bu grafiğe bir odyogram deniyor. Grafiğin çizgileri işitme kaybının şeklini oluşturur. Şekil düz, eğimli veya “cookie bite” adı verilen bir eğri olabilir. Düz şekil, çocuğun tüm frekanslarda yaklaşık aynı yoğunluk seviyesinde işittiği anlamına gelir. Eğimli şekil, sesin farklı frekanslar boyunca hareket etmesiyle birlikte daha fazla yoğunluğa (yükseklik) duyulan ihtiyacı tanımlar. Örneğin, bir çocuk düşük frekanslarda hafif derecede işitme kaybı gösterebilir, yüksek frekanslarda şiddetli eğim gösterebilir. Son olarak, “cookie bite” şekli, düşük frekanslarda ve yüksek frekanslarda daha hafif olan ve orta frekanslarda daha belirgin olan bir işitme kaybına işaret eder. 

 

İşitme Kaybının Tedavisi 

 

Tip ve şiddet ne olursa olsun, profesyonellerin (Odyolog ve ya Otolaringolog) bir çocuğun işitme kaybını yönetmesine veya tedavi etmesine yardımcı olması mümkündür. İşitme cihazları veya koklear implantlar gibi amplifikasyon sistemleri ve diğer tıbbi veya cerrahi tedaviler çocuğun işitme yeteneğini arttırmaya yardımcı olabilir. İşitme, direkt olarak dil, konuşma, okuma ve yazma ile ilgilidir; bu nedenle, işitme kaybından şüphelenen ebeveynler ve diğer profesyoneller derhal daha fazla test ve tedaviye başvurmalıdır. 

 

Çeviri için Dkt.Beyza KİBAR’a teşekkür ederiz 🙂

 Kaynak: https://www.superduperinc.com

cocukvedil

Dil Konuşma Ses ve Yutma Bozuklukları Uzmanı Dkt.Tuba KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir