Kekeleyen öğrencinizle konuşmanın 7 kuralı

1.Sözünü bitirmesini bekleyin. Onun yerine cümlesini tamamlamayın. Tamamlayarak ona yardım etmiş, işini kolaylaştırmış olmazsınız. Aksine konuşamadığı hissini pekiştirir, konuşma ortamlarından kaçınmasına neden olursunuz.

2. Sınıftaki herkesin sıra alma davranışına uymasını ve birbirlerini saygıyla dinlemesini sağlayın. Sözleri kesilmeden dinlenilmesi daha rahat hissettirecektir.

3. Öğrencinize ‘sakin ol’ , ‘rahatla’ benzeri yardımcı olacağını düşündüğünüz ifadeler söylemeyin. Bu ifadeler yardımcı olmaktan ziyade baskı altında hissettirir.

4. Kekeleyen öğrencinizden beklediğiniz performans, diğer öğrencilerinizden beklediğinizden farklı olmasın. Kekemelik yalnızca konuşma akıcılığındaki bir bozukluktur. Ders başarını olumsuz etkileyecek bir etkisi yoktur.

5. Öğrencinizle göz temasından kaçınmayın. Bu gibi davranışlar kekemeliğin utanılacak bir durum olduğu düşüncesi oluşturabilir.

6. Kekemeliği doğru kaynaklardan araştırın. İnternette okuduğunuz iyi geleceğini düşündüğünüz kanıt temeli olmayan egzersizleri öğrencinize uygulatmayın. Onun için kendini anlayan bir ‘öğretmen’ olmanız en yüksek faydayı sağlayacaktır.7. Öğrencinizin kekemelikten rahatsız olduğunu, sosyal ve akademik hayatını olumsuz etkilediğini düşünüyorsanız, aile ile bu kaygılarınızı paylaşın. Bu alanda uzmanlaşmış bir dil ve konuşma terapistine yönlendirin. Terapist ile iletişim içerisinde olun.

cocukvedil

Dil Konuşma Ses ve Yutma Bozuklukları Uzmanı Dkt.Tuba KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir