Kekeleyen Çocuğunuzla Konuşmanın 7 Kuralı…

Merhabalar. ✋🏻

Hatırlarsanız kekemeliğin ne olduğu, neden oluştuğu hakkında bir yazı paylaşmıştık. Biraz da kekemeliği olan bir çocuğa nasıl yaklaşmamız gerektiği hakkında konuşalım. Öncelikle şunun farkına varmalısınız ki, kekeleyen bir çocuğunuzun olması ne onun ne de sizin için yolun sonu değil. Kekemelik ileri yaşta tamamen ortadan kaldırılamasa da baş edilebilecek bir konuşma problemi. Şimdi kekeleyen çocuğunuzla konuşmanın 7 kuralına bakalım.

 

1.  Yavaşlayın.  Sık sık takılmalar yapan çocuğunuzla telaşsız bir şekilde konuşun. Çocuğunuzun konuşması bittikten sonra, konuşmaya başlamak için birkaç saniye bekleyin.

2.  Tam dinleme. Çocuğunuzun dikkatini vererek dinlediği zamanları arttırmaya çalışın. Bir şey anlatırken sözünü tamamlamayın ve dinlediğinizi hissettirin.

3.  Soru sorma. Soru sormak hayatın normal bir parçasıdır ancak birbiri ardına sorular sormamaya çalışın. Bazen çocuğunuzun söylediklerini yorumlamanız ve beklemeniz daha yararlıdır.

4. Dinleyin. Ailenin tüm üyelerinin çocuğunuz konuşurken dinlemesini sağlayın. Çocuklar sözleri daha az kesildiğinde daha rahat konuşurlar.

5.  Kendine güvenmesini sağlayın. Güven oluşturmak için övgüler kullanın. Örneğin; size yardımcı olduğu konularda veya bağımsız yapabildiği şeyler hakkında…

6.  Özel zamanlar. Çocuğunuza her gün düzenli olarak birkaç dakika ayırın. TV, tablet veya telefon olmadan gerçirilen bu sessiz sakin zaman, küçük çocuklar için güven oluşturucu olabilir. Günde beş dakika kadar az bir zaman bile onlar için fark yaratabilir.

7. Normal kurallar. Evdeki diğer çocuklar için geçerli olan kuralları kekemeliğe sahip olan çocuğunuz için de uygulayın. Ona farklıymış gibi davranmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir