Kekemelik Hakkındaki Efsaneler (2)

Kekemeliğimi gizlemem gerekiyor. Şimdiye kadar söylemek istediklerinizi değiştirdiğiniz/kısalttığınız, konuşmak zorunda kalmamak için telefonlarınızı açmadığınız olmuş olabilir. Bunlar gayet normal tepkiler ama unutmamanız gerekiyor ki kekeme olmak sizin suçunuz değil. Ve kekeme olmak utanılacak bir şey değil.

Bu durumda kötü olan kekelemeniz değil kendinize olan saygınızı ve güveninizi kaybetmeniz. Önemli olan sizin ne söylemek istediğiniz, nasıl söylediğiniz değil. Kekemelik de sizin ne söylediğinizi değil, yalnızca nasıl söylediğinizi etkiler. Bu yüzden kekemeliğinizi engellemeye çalışmayın.

Kekelemeden konuşmalıyım. Kekeleyen bazı insanlar, aileleri, arkadaşları veya yabancılar ile konuşurken kekelemeden konuşmanın görevleri olduğunu düşünebilir. Bu inancın kökü kekeleyen insanların kendini eksik hissetmesinden ve başkalarına yük olduğuna inanmasından kaynaklanır. Mümkün olduğu kadar etkili bir şekilde iletişim kurmak için toplumsal bir zorunluluğa sahip olabiliriz, ancak dinleyicilerin de konuşma özgürlüğünüze saygı duyması gerekir

Kekemelik hakkında konuşmamalıyım. Kekemelik hakkında konuşurken utanç hissetmek normaldir. Bunu yenmek için kekeme dernekleriyle iletişime geçerek kekeme olan diğer insanlarla tanışabilirsiniz veya grup seanslarına katılabilirsiniz.

Kekemelik geleceğimi etkiliyor. Kekeme yapan insanlar diğerleri kadar zeki ve yeteneklidir. Tarih, kekeme yapan olağanüstü akıllı, yetenekli ve başarılı kişilerle doludur: Winston Churchill (II. Dünya Savaşı sırasında İngiltere Başbakanı) Albert Einstein (fizikte Nobel Ödülü sahibi), Charles Darwin (bilimsel teoriyi belgeleyen bir bilim adamı) Marilyn Monroe (popüler aktris ve model), Bob Love (Chicago Bulls’un efsanevi yıldızı), Alan Rabinowitz (ünlü bir zooloji ve hayvan hakları aktivisti) ve Başkan Yardımcısı Joseph Biden.

Kekemeler başarılı olamaz. Bill Walton (bir NBA yıldızı ve ünlü oyuncusu ve NBC Spor yorumcusu), James Earl Jones (profesyonel aktör), John Melendez (Tonight Show’un spikeri), Darren Sproles (geri dönüş ve dönüş uzmanı) San Diego Şarj Cihazları için), John Stossel (dünyaca ünlü bir televizyon muhabiri), Carly Simon (Oscar ve Grammy ödülü sahibi) ve çok daha fazlası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir