Kimler kekemelik terapisi verebilir?

Bu gün siteyi kontrol etmek için girdiğimde karşıma kekemelik tedavisi ile ilgili bir reklam çıktı. Ben de merak edip tıkladım. İlk düşündüğüm şey ’15 günde kekemeliğe son’ gibi bir yaklaşımın çıkmasıydı. Neyseki o kadar kötü değilmiş 🙂  İlk işim ‘uzmanlarımız’ kısmındaki kişilerin uzmanlık alanlarına bakmak oldu. Uzmanlarının neredeyse hepsi psikolog ve bir tane dahi dil ve konuşma terapisti yok.Sitede kekemelikle ilgili bir kaç bilgi ve kimler terapi verebilirle ilgili bir videoya rastladım. (ki başta böyle bir video çekilmiş olması hoşuma bile gitti) Ancak videoda kekemeliğin TAMAMEN psikolojik bir şey olduğundan ve bundan dolayı kekemelik terapisinin psikolog ya da psikiyatri tarafından verilmesi gerektiğinden bahsediyor. Neyseki cümlenin sonuna ‘konuşma terapisti de terapi verebilir’ gibi bir ifade koyuyor. 🙂

Kendi bloğumda dahi böyle bir reklamın çıktığına şahit olunca, sizi yanlış yönlendirmemesi açısından bu konuda bir şeyler  yazmam gerektiğini düşündüm.

Önceki yazılarımda da bahsetmiş olmalıyım ki kekemeliğin psikolojik bir alt yapısı da var. Ama kekemeliğin sadece-tamamen-yüzde yüz olarak psikolojik kökenli olduğunu iddia etmek pek mantıklı bir yaklaşım değil. Baktığım sitedeki kişi videosunda uzun zamandır bu alanda çalıştığını ve etkili olduğunu söylüyor. Kimbilir belki doğrudur.  Ben bölümümden bağımsız, bireysel olarak kendini bu alanda geliştiren, yapılan araştırmaları takip eden, belirli yeterliliği de olan kişilerin kekeme insanlara “belirli bir düzeyde” yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Ama bu kesinlikle her psikoloğun veya baska bir bölümden mezun olup bu alanda çalısmaya karar verenin kekemelik terapisi verebileceği anlamına gelmiyor. Denk geldiğim psikolog hangi teknikleri kullanıyor, kekeme kişilere ne kadar fayda sağlayabiliyor bilemiyorum. Ama psikoloji veya psikiyatri veya herhangi bir başka bölüm mezunu kişiler kekemelik terapisi hakkında eğitim almıyor.

Ülkemizin -her şeyde olduğu gibi- dil ve konuşma bozuklukları alanında da geriden gelmesi ve uzmanların yetiştirilmeye başlanmasında yaşanan gecikme, bu alandaki eksiği doldurmak için bir çok kişinin kendini ‘uzman’ ilan etmesine neden olmuş. Neyseki şu an devlet üniversiteleri (Hacettepe Üni. ve Anadolu Üni.) ve özel üniversitelerde lisans ve yüksek lisans programlarıyla bu alanda uzmanlar yetiştiriliyor.

Lafı daha da uzatmadan şunu söylemeliyim ki; -gelişmiş her ülkede olduğu gibi- kekemelik de dahil herhangi bir dil ve konuşma bozukluğunun terapisi, alanında uzman bir DİL VE KONUŞMA TERAPİSTİ tarafından verilir. Psikolog veya bu alanda uzman olduğunu iddia eden kişilerle ne paranızı ne de zamanınızı harcayın.

Umarım uzun ve sıkıcı bir yazı olmamıştır. 🙂 Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…✋🏻

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir