Konuşma Sesi Bozukluğu

Çoğu çocuk, yeni kelimeler söylemeyi öğrenirken bazı hatalar yapar. Hatalar belirli bir yaştan sonra devam ederse konuşma sesi bozukluğu ortaya çıkar. Çocuğun sesi doğru bir şekilde üretmesinin beklendiği, her ses için farklı bir yaş aralığı vardır. Konuşma sesi bozuklukları, artikülasyon (ses çıkarma) ve fonolojik süreçler ile ilgili sorunları içerir.

Yetişkinlerde konuşma sesi bozukluğu olabilir mi?

Yetişkinler de konuşma ses bozukluklarına sahip olabilirler. Bazı yetişkinlerde, çocukluk çağında başlayan sorunlar devam ederken, bazılarında inme ya da kafa travması sonrasında konuşma problemleri gelişebilir.

Yetişkin konuşma bozuklukları hakkında daha fazla bilgi edinmek için konuşma apraksisi ve dizartriye bakabilisiniz.

Konuşma sesi bozuklukları nasıl teşhis edilir?

Dil ve konuşma terapisti (DKT) , çocuk ve yetişkinlerin konuşma ve dil sorunlarını değerlendiren profesyonel kişilerdir. DKT ses hatalarını belirlemek için standart bir değerlendirme testi kullanır. Ayrıca, ağız kaslarının düzgün çalışıp çalışmadığını belirlemek için ağız muayenesi yapar. Ses, çocuğun yaşına uygun değilse veya lehçe veya aksanın bir özelliği değilse, konuşma terapisi önerebilir.

Çocuğumda konuşma sesi bozukluğu olup olmadığını nasıl anlarım?

Eğer çocuğunuz 3 yaşındaysa ve konuşması hala aile dışındaki kişiler tarafından anlaşılmıyorsa veya akranlarının üretebildiği sesleri üretemiyorsa konuşma sesi bozukluğu olabilir.

Konuşma sesi bozukluğu düzelebilir mi?

Çocuklarda konuşma ses bozukluklarının erken tanısı ve terapisi, konuşma problemlerini aşmasına yardımcı olabilir. Eğer yetişkin iseniz ‘geç kaldım’ diyerek umutsuzluğa kapılmayın. Yeteri kadar çabayla, her yaşta yeni beceriler kazanabilirsiniz. Çalışmaya istekliyseniz, değişikliği göreceksiniz. 🙂

Terapi ne kadar sürer?

Terapi program uzunlukları, konuşma bozukluğunun doğasına, ciddiyetine ve kişisel hedeflerinize bağlı olarak değişir. Konuşma terapisi, terapistinizle olan seansların dışında özel bir uygulama gerektirir. Günlük pratikler konuşma becerilerinizi güçlendirir ve hızlı ilerleme sağlar. Düzensiz uygulama, seansların daha uzun sürmesine ve günlük hayatta taşımakta zorlanmanıza neden olur.

 

Eğer ‘Konuşma Sesi Bozukluğu’ veya diğer dil, konuşma ve yutma bozuklukları konularında sorularınız varsa yorum olarak yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir