Pelteklik (Lisping) tedavisi var mı?

Halk arasında pelteklik olarak bilinen bu konuşma bozukluğunun farklı türleri vardır (bknz: frontal lisp/lateral lisp). Türkçe’de hepsi ‘pelteklik’ adı altında geçtiği için, biz bunlara birinci ve ikinci tür diyelim. Birinci tür pelteklik, kişi dilini olması gerekenden ileride konumlandırdığında olur.  Özellikle / s / , / z / gibi seslerde görülür. İkinci tür pelteklik ise, sesi söylerken havanın dilin üstünden geçmesi gerektiği yerde dilin yanlarından çıkmasından kaynaklanır.

Peltekliğin tedavisi/terapisi var mı?

Bu sorunun cevabı evet, ama tedaviden önce ayrıntılı bir değerlendirme yapılması gerekir. Problem yapısal bir bozukluktan mı kaynaklanıyor? Yoksa yalnızca yanlış öğrenmeye bağlı mı? doğru bir şekilde değerlendirilmesi izlenecek yolu belirlemede önemlidir. Sonrasında hangi seslerde ve hangi pozisyonlarda bu hataların gözlendiği ve doğru üretimin olup olmadığı değerlendirilir. Değerlendirme sonucuna göre bir terapi programı oluşturulur.

Yapısal bozukluğun olmadığı durumlarda pelteklik, herhangi bir tıbbi müdehale olmadan terapi ile düzeltilir!

Diğer konuşma bozukluklarında olduğu gibi pelteklik terapisi de DİL VE KONUŞMA TERAPİSTLERİ tarafından verilir. Sizin veya çocuğunuzun peltekliği varsa bir dil ve konuşma terapistine başvurabilirsiniz. Maddi ve manevi olarak yıpranmamak için başvurduğunuz kişilerin diplomalı bir dil ve konuşma terapisti olduğuna emin olun, gittiğiniz kişilerin diplomasını sorgulamaktan çekinmeyin.

Emin olmak için buraya tıklayıp şehir seçerek gideceğiniz terapistin Dil ve Konuşma Terapistleri Derneği’nde üye olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir