Fonemlerle Hikayeler: /k/ KAHRAMAN KUKİ

Bu hikayenin tüm hakları dil ve konuşma terapistleri; Sıla Cansu ÇALIŞKAN, Elif Aybeniz ÖZMET, Zehra SAVAŞ ve Beste DEVELİOĞLU’na aittir. İzinleri dışında kopyalanması, çoğaltılması veya kaynak gösterilmeden paylaşılması yasaktır. İzin için, gerekçenizi yazarak cocukvedil@gmail.com adresine e-mail atabilirsiniz.

KAHRAMAN KUKİ

Yaprakların döküldüğü kahverengi sonbahar bitmişti. Artık kış kapıdaydı. Kelebekler ortadan kaybolmuştu, kuşlar uzak ve sıcak ülkelere kanat çırpmıştı. Küçük kar tanelerinin kol kola girip gökyüzünden dökülme vakti gelmişti. Sokakları giderek karlar kaplıyordu. Birçok hayvan kış uykusuna yatmıştı. Bu sırada Kuki de köşedeki kulübenin karşısında uyuyakalmıştı. Kuki, kahverengi kürkü olan minik ve sevimli bir tilkiydi. Kukinin üzeri giderek karlarla kaplanıyordu. Kuki aniden uykusundan uyandı. Çünkü hava çok soğuk olmuştu ve yakındaki parktan kahkaha sesleri geliyordu. O sırada çocuklar parkta kardan adam yapıyordu. Çocuklar tilki Kuki’nin kendilerine yaklaştığını fark ettiler ve kaçışmaya başladılar.

Kaçmaya çalışırken küçük kırmızı atkılı çocuğun ayağı kaldırıma takıldı. Çocuk yere düşerken cebindeki ufacık kutu açıldı ve içindeki kömürler etrafa saçıldı. Minik çocuk karların içinde debelenmeye başladı. Çocuk bir türlü yerden kalkamıyordu. Bunu fark eden Kuki çocuğa yardım etmek istedi. Fakat kırmızı atkılı çocuk ve arkadaşları Kuki’nin kötü kalpli olduğunu düşünüyorlardı. Kukinin kendisine yaklaştığını fark eden çocuk korkudan çığlık attı. Küçük tilki Kuki çığlıktan korktu ve koşarak uzaklaştı. Arkasına dönüp baktığında çocuğun karların içinde hala çırpındığını fark etti. Çünkü düşerken gözlüğü de fırlamıştı. Çocuk gözlüksüz olduğu için etrafını göremiyordu. Kuki kırmızı atkılı çocuğun haline çok üzülmüştü. Geri dönüp yardım etmeye karar verdi. Gözlüğü yerden kaldırıp çocuğa doğru hareket etti. Yerdeki kömürleri de çocuğa götürmek için tek tek toplayıp kutuya koydu. Çocuğa yavaşça yaklaştı, gözlüğü ve kömürleri ona uzattı. Çocuk gözlüğünü taktı ve Kuki’ye teşekkür etti. Küçük çocuk artık Kukiden korkmuyordu. Kuki çocuğun yerden kalkmasına yardım etti. Küçük çocuk Kuki’nin aslında ne kadar iyi kalpli olduğunu anlamıştı.

Kuki küçük çocuğun yanından uzaklaşmaya başladı. Küçük çocuk hemen arkadaşlarının yanına koştu. Onlara Kuki’nin gerçekte korkutucu bir hayvan olmadığını söyledi. Onlara düştüğü zaman başına gelenleri anlattı. Çocuklar Kuki’nin arkasından koştular. Yanına yaklaştıklarında kürkünü okşadılar. Kuki de çocukların artık kendisinden korkmadıklarına ikna oldu.

Çocuklar ve Kuki hep birlikte kardan adam yapmaya koyuldular.Kardan adamı yaptıktan sonra gözlerine Kuki’nin yerden topladığı kömürleri ve burnuna da havucu taktılar.

YAZARLAR

Sıla Cansu ÇALIŞKAN

Elif Aybeniz ÖZMET

Zehra SAVAŞ

Beste DEVELİOĞLU

cocukvedil

Dil Konuşma Ses ve Yutma Bozuklukları Uzmanı Dkt.Tuba KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir