Fonemlerle Hikayeler: /m/ MOTOR MARKO

Bu hikayenin tüm hakları dil ve konuşma terapistleri; Dila OKÇU, Zeynep Feryal AYDIN, Beyza KİBAR ve Ayşegül SARIKAYA’ya aittir. İzinleri dışında kopyalanması, çoğaltılması veya kaynak gösterilmeden paylaşılması yasaktır. İzin için, gerekçenizi yazarak cocukvedil@gmail.com adresine e-mail atabilirsiniz.

MOTOR MARKO

Emektar Motosiklet Marko çok mutsuzdu. Bugün yine yolda arızalanmıştı. Çok uzun zamandır yollardaydı. Yolların kahramanı olarak bilinirdi. Oysa şimdi çamurlu farlarından önünü bile göremiyordu. Hızlanmaya çalıştığında dumanlar çıkarıyordu. 

Sahibi en sonunda Marko’yu motor tamircisine götürdü. Tamirci Marko’yu tamir edemeyeceğini söyledi. Marko’yu hurdacıya götürmesinin daha iyi olduğunu söyledi.  Marko buna çok üzülmüş, kendini işe yaramaz hissetmişti. O gün tamirhaneden herkes ayrıldığında ağlamaya başladı. Tamirhanedeki diğer arabalar ve motorlar hemen yanına geldi. Marko’nun ağlaması hepsini üzmüştü. Ona yardım etmek istiyorlardı.

 Meşhur Mazdo Mardo ”İnsanlar bizim sağlığımızı önemsemezler. Biz sana yardımcı olmaya çalışalım. Hepimiz bir konuda uzmanızdır. Eminim senin için bir şeyler yapabiliriz’ ‘dedi.  Marko ümitlenerek gözyaşlarını sildi. ”Gerçekten yardımcı olabilir misiniz? Bir hafta sonra yarışlar var. Sahibim ve ben her sene katılırdık, hep kupa alırdık. Şimdi ise kısa mesafeleri bile gidemiyorum. Artık yaşlandım, eskidim, gücüm kalmadı ama yine de yarışmayı çok isterim.’’ Dedi.

 Bunun üzerine motosikletlerden biri hemen yardım etmek istedi. Marko’nun motorunu temizledi,  yağını değiştirdi. Marko şimdiden kendisini yepyeni hissediyordu. Mazdo Mardo ”Önemli kısım buydu fakat seni eskisinden de iyi yapalım.’’ Dedi. 

Küçük bir yarış arabası olan Sevimli Moli ‘Ben de yarışmayı çok severim ve bunu havalı lastiklerime borçluyum. Seninkileri de şişirmeliyiz. ‘diyerek konuşmaya girdi. Minik mavi minibüs tamirhanenin en komiğiydi. Eline bezi aldı ve dans ederek Marko’nun yanına geldi. ”Senin ve sahibinin güvenliği için yolunu görebilmen çok önemli. ”dedi.  Hemen Marko’nun çamurlu farlarını temizledi ve lambasını değiştirdi. 

Son dokunuşları karizmatik Martin yapacaktı. Martin dış görünüşüne çok önem verirdi. Boya konusunda uzmandı. Eline fırçayı aldı ve Marko’yu boyadı. Üzerine muhteşem motifler çizdi. Marko gençleşmiş, hızlanmış, temizlenmişti. Tamirhanede tanıştığı arkadaşlarına çok şey borçluydu.  Arkadaşları Marko için çok çalışmıştı. Marko Arkadaşlarının hepsine teşekkür etti. Artık hepsi için dinlenme vaktiydi.

 Sabah olduğunda merakla Marko’nun sahibinin gelmesini beklediler. Marko’nun sahibi ve tamirci geldiklerinde gözlerine inanamadı. Marko ilk günkü kadar iyi görünüyordu. Tam bir yarış motoru olmuştu. Marko’nun sahibi Marko’yu satmaktan vazgeçti. Marko ile yaşayacağı yeni maceralar için heyecanlanmaya başladı. Sahibi Marko’yu alıp yarışın yapılacağı yere götürdü. Marko’nun tamirhanedeki arkadaşları Mazdo Mardo, Sevimli Moli, Minik minibüs ve karizmatik Martin de Marko ’ya destek olmak için yarışı izlemeye gittiler. Marko pistlere dönmeyi başardığı için çok mutluydu.

Yarış başlamak üzereydi; Mazdo Mardo, Sevimli Moli, Minik minibüs ve karizmatik Martin nefeslerini tutmuş Marko’yu izliyordu. Başlangıç düdüğünün çalmasıyla bütün motorlar hızlıca fırladılar. Marko temizlenmiş motoru, müthiş farları ve yılların verdiği deneyimle yarışı birinci olarak tamamladı. Mazdo Mardo, Sevimli Moli, Minik minibüs ve karizmatik Martin Marko’yu tebrik ettiler. Arkadaşlarının başarısı onları çok mutlu etmişti. Marko madalyasını aldıktan sonra arkadaşlarıyla beraber kutlama yapmaya gitti. Marko tamirhanedekilerle tanıştığı için çok mutluydu. Marko’nun yarışı kazanmasıyla herkes çok güzel bir gün geçirmişti ve herkes mükemmel dostluklar kazanmıştı.

YAZARLAR;

Dila OKÇU

Zeynep Feryal AYDIN

Beyza KİBAR

Ayşegül SARIKAYA

cocukvedil

Dil Konuşma Ses ve Yutma Bozuklukları Uzmanı Dkt.Tuba KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir