Ses Bozuklukları

Türkçe’de birbirinden farklı bir çok ifade için aynı kelimeyi kullanabiliyoruz. Bunlardan biri de ‘ses’… Bu gün bahsedeceğimiz; insan sesi olan ses… 🙂

Soluk verirken ciğerlerimizden gırtlağa doğru hava akışı olur. Bu hava ses tellerimiz arasından geçer. Bu akış sırasında ses üretimi gerçekleşir.

Kişinin sesinin, yaşına, cinsiyetine ve beklentilerine uygun olmayan frekans, şiddet veya kalitede olmasına ses bozukluğu diyebiliriz. Bu bozukluk yapısal ve/veya fonksiyonel bir sebebe bağlı olabilir. Ses bozukluğu yaşayan kişilerde görülen belirtilerden bazıları; konuşma esnasında zorlanma, boğazda yanma ve acıma hissi, seste kısılma, ses kalitesinde bozulma, nefes koordinasyonunda güçlük ve ses şiddetinde veya frekansında anormalliklerdir.

Ses bozuklukları öğretmenler, avukatlar, ses sanatçıları, din görevlileri, polisler, çağrı merkezi çalışanları, akademisyenler, avukatlar gibi sesini aktif olarak kullanan kişilerde daha sık görülmektedir.

Bir çok farklı nedene bağlı ses bozukluğu görülebilir.

 • Ses tellerinde bir patoloji (nodül, polip, kist, reinke ödemi vs.)
 • Ses teli felci (tek taraflı veya iki taraflı)
 • Sulkus vokalis (ses tellerinde oluk)
 • Mutasyonel falsetto
 • Larynjektomi sonrası ses bozukluğu (kansere bağlı)
 • Norojenik hastalığa bağlı ses bozuklukları (parkinson, ALS vb.)
 • Presbifoni (yaşlılığa bağlı ses bozukluğu)
 • Trans bireylerde kişiliğe uyumsuz ses

Tedavi

Ses bozukluklarında 3 ana tedavi yöntemi vardır. Bunlar ;

 1. Cerrahi
 2. Medikal tedavi
 3. Ses terapisi

Uygulanacak yöntem/ler ses bozukluğunun nedenine ve kişiye göre değişir. Ses terapisiyle bir çok ses bozukluğu önlenebilir, iyileştirilebilir ve tekrarlaması engellenebilir. Sesiniz ile ilgili şikayetleriniz varsa, ses alanında uzmanlaşmış bir KBB hekimine başvurabilirsiniz. Hekim koyduğu tanı ve uygun gördüğü tedavi yöntemine göre sizi bir dil ve konuşma terapistine yönlendirebilir.

Referanslar;

cocukvedil

Dil Konuşma Ses ve Yutma Bozuklukları Uzmanı Dkt.Tuba KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir