Gırtlak Ameliyatı (parsiyel larynjektomi) Sonrası Yutma

Özellikle gırtlak kanseri nedeniyle yapılan ameliyatlardan sonra genellikle yutma problemleri görülür. Normal bir boğazda yutma sürecine yardımcı olan birkaç yapı vardır. Bunların çoğu, ameliyat sırasında çıkarılır. Bundan dolayı yutma öncekinden farklıdır. Ve bazı durumlarda, yutmanın düzenlenmesi biraz zaman alabilir. Ameliyat sonrasında yutma farklılığının nedenini daha iyi anlamak için cerrahiden önce nasıl yutduğumuzun anlaşılması önemlidir.

Yutma olayı besinin ağza alınmasıyla başlar. Buna, yutmanın oral fazı denir. Standart bir gırtlak ameliyatı yutmanın bu fazını etkilememelidir. Bu evrede katı yiyecekler çiğnenir ve dil, dudak ve yanakla uyum içinde çalışarak besini ağızdan yemek borusuna doğru taşır.  Bu aşamadan besinin yemek borusuna geçişine kadar olan kısım yutmanın faringeal fazını oluşturur. Gırtlak emeliyatı sonrasında, eğer tüm gırtlak/ses telleri ameliyatla çıkarılmadıysa ve yemek ve soluk borusunun arası kapatılmadıysa, bu fazda problemler olması beklenebilir. Bu problemlerden biri de besinin soluk borusuna kaçmasıdır. Besin yutulurken öksürme ve nefesin kesilmesi gibi sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden eğer ameliyat sonrası yutma sırasında yemek borusuna kaçma riski varsa hastanın tükürüğünü bile yutmaması gerekir. Başka sorunlara neden olmaması için ameliyat sonrası ilk beslenme uzman (dil ve konuşma terapisti) gözetiminde yapılmalıdır.

Bunun dışında ameliyat sırasında bazı sinirler de hasar görmüş olabilir ve bu yutma sürecini olumsuz etkileyebilir. Bazı hasarlar ameliyattan sonra zaman içinde kendiliğinden düzelebilir. Hastanın bu düzelme sürecinde, nasıl yutması gerektiği veya besinleri hangi kıvamda alması gerektiği gibi konularda da bir uzmandan destek alması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir