Salya Kontrol Problemi (salya akması)

Salya akması, aşırı tükürük üretiminden, tükürüğü ağız içinde tutamamasından veya yutma problemlerinden kaynaklanabilir. Bakteriyel enfeksiyona, kötü kokuya, dehidrasyona ve sosyal problemlere neden olabilir. Özellikle öksürük gibi vücudun normal refleks mekanizmaları da bozulduğunda, salya akması sorunları olan insanların, akciğerlere tükürük, yiyecek veya sıvıları kaçırma riski de yüksektir. Bu da sık sık aspirasyon pnömonisi (zatüre) geçirmesine neden olabilir. Salyanın başarılı yönetimi, ilgili bu sorunları hafifletebilir.

Salya akması yaşamın ilk iki yılında normaldir. Bebekler genellikle 18 ila 24 aylık olana kadar yutma ve ağız kaslarının tam kontrolünü geliştirmezler. Diş çıkarırken de salya akması görülebilir.

Salya akması, serebral palsi gibi nörolojik durumları veya başka sağlık problemleri olan kişilerde ortaya çıkabilir. Serebral palsili bireylerin yaklaşık %40’ında salya kontrol probleminin görüldüğü bulunmuştur.

Nörolojik hastalıklar

Bazı tıbbi durumlar, özellikle yüz kaslarının kontrol kaybına neden oluyorsa, sizi salya akma riskine sokabilir. Serebral palsi , Parkinson hastalığı , amyotrofik lateral skleroz (ALS) veya inme gibi nörolojik durumlar, ağzı kapatma ve tükürüğü yutma yeteneğini etkileyen kas güçsüzlüğüne neden olabilir.

Salya akıtma nasıl tedavi edilir?

Doktorlar genellikle 4 yaşın altında olan veya uyku sırasında salyası akan vakalara herhangi bir tedavi önermez. Ancak salya akması şiddetli olduğunda tedavi önerilebilir. Oral motor egzersizler, masajlar, duyusal farkındalık terapisi veya botoks enjeksiyonu, cerrahi, ilaç tedavisi gibi seçenekler mevcuttur. Hangi yöntemin kullanılacağı salya kontrol probleminin nedenine ve hastaya göre değişiklik gösterir.

Terapi

Dil ve konuşma terapistleri, dudak kapanmasını, salyayı ağız içinde kontrol etmeyi ve yutmayı iyileştirmeye yardımcı olmak için gerekli desteği sağlar, konumlandırma ve duruş kontrolünü öğretir. 

Terapistler ayrıca diyetinizdeki asidik gıdaların miktarını değiştirmek için bir diyetisyene yönlendirebilir.

Eğer salya akması, salyayı yutamama gibi bir problem yaşıyorsanız önce hekiminize ve sonrasında gerekli müdehale için dil ve konuşma terapistlerine başvurabilirsiniz.

https://www.healthline.com/health/drooling#outlook

cocukvedil

Dil Konuşma Ses ve Yutma Bozuklukları Uzmanı Dkt.Tuba KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir